Zamknij

Mateusz Wikarski: Nasze największe marzenie to pozyskanie młodych adeptów żeglarstwa i ciągły rozwój klubu-abcjanikowo24.pl

02:57, 20.06.2018 P.B Aktualizacja: 06:33, 20.06.2018
Skomentuj

 

Bohaterem najnowszego Wywiadu Tygodnia, przeprowadzonego przez Urząd Marszałkowski jest Mateusz Wikarski, komandor Klubu Żeglarskiego "Kormoran", laureat tegorocznej edycji marszałkowskiego konkursu "Rodzynki z pozarządówki”.

Mateusz Wikarski to postać, która doceniona została w marszałkowskim konkursie na najlepsze  inicjatywy społeczne realizowane przez organizacje pozarządowe. 


Fragment wywiadu poniżej.

Rozmowa z Mateuszem Wikarskim, komandorem Klubu Żeglarskiego „Kormoran” z Janikowa, laureata tegorocznej edycji marszałkowskiego konkursu „Rodzynki z pozarządówki” na najlepsze inicjatywy społeczne realizowane przez organizacje pozarządowe.

Jak powstała Państwa organizacja i czym się zajmuje?

Jesienią 1957 roku powstała w Janikowie Sekcja Żeglarska przy Klubie Sportowym ,,UNIA”. Klub ten działał w oparciu o pracowników Janikowskich Zakładów Sodowych i Cukrowni. Powstała przystań żeglarska złożona z drewnianych baraków i pomostów. W tej postaci przystań przetrwała do roku 1975, kiedy to rozpoczęto budowanie OSiR. Żeglarze pozyskiwali sprzęt pływający w oparciu o środki finansowe Janikowskich Zakładów Sodowych i Cukrowni. Członkowie sekcji podwyższali  swoje kwalifikacje uczestnicząc w obozach żeglarskich na Mazurach, gdzie zdobywali stopnie instruktorskie, przygotowując się tym samym do tworzenia bazy szkoleniowej. Aktualnie zajmujemy się popularyzacją żeglarstwa i aktywnego wypoczynku wśród dzieci i młodzieży .Pozyskujemy nowych członków klubu oraz pasjonatów żeglarstwa. Zaszczepiamy pasję żeglarstwa, szkolimy dzieci, młodzież i dorosłych oraz organizujemy obozy szkoleniowo-wypoczynkowe.

Fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl/Urząd Marszałkowski

Na czym polegał projekt „Szkółka żeglarska w Kormoran Janikowo 2017”, który został nagrodzony w konkursie „Rodzynki z pozarzadówki”?

Projekt był skierowany do dzieci i młodzieży z terenu powiatu inowrocławskiego. Podczas trwania szkółki uczestnicy poznawali podstawy żeglarstwa, zasady bezpieczeństwa obowiązujące na łodzi i w pobliżu zbiorników wodnych oraz podstawy pierwszej pomocy przedmedycznej. Podczas szkółki dzieci i młodzież były uczone szacunku do barw narodowych poprzez codzienne uroczyste stawianie i opuszczanie bandery.

Inicjatywa była realizowana w następujący sposób: dzień 1: uroczyste rozpoczęcie, poznanie teorii żeglarstwa, pierwsze zajęcia w jachtach na wodzie, dzień 2: praktyczne zajęcia na łodziach żaglowych na wodzie, spotkanie z psychologiem, dzień 3: wizyta w Nadgoplańskim WOPR w Kruszwicy, odwiedziny zaprzyjaźnionego klubu żeglarskiego LOK w Kruszwicy, zwiedzanie lokalnych zabytków, pływanie łodzią motorową, dzień 4: zajęcia praktyczne na wodzie, regaty żeglarskie dla uczestników szkółki, dzień 5: egzamin teoretyczny i praktyczny dla uczestników, nauka rysunku o tematyce marynistycznej, zajęcie dodatkowe: konkurs w  strzelaniu do celu z karabinka paintball, uroczyste zakończenie, zabawy dla uczestników.

czytaj więcej https://kujawsko-pomorskie.pl/wywiad-tygodnia/32729-zaszczepiamy-pasje-zeglarstwa

 

(P.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%