Zamknij

Mieszkająca pod Inowrocławiem nestorka dołączyła do rówieśników niepodległej

15:54, 08.03.2021 | UM, fot. Andrzej Goiński
Skomentuj
REKLAMA

W piątek (5 marca) do grona rówieśników niepodległej dołączyły dwie kolejne osoby. Medal marszałka od przewodniczącej sejmiku województwa Elżbiety Piniewskiej odebrała mieszkająca pod Inowrocławiem Helena Ksiąszka.

Życie najstarszych mieszkańców regionu jest klamrą, która łączy dziesięciolecia, towarzyszy całej współczesnej historii naszej ojczyzny. Ich losy są symbolem losów naszego kraju. Jesteśmy wdzięczni za świadectwo, za proste, osobiste opowieści, dlatego z wielką przyjemnością honorujemy nestorów mieszkających w regionie najwyższym wojewódzkim odznaczeniem  – mówi marszałek Piotr Całbecki.

W Balinie (powiat inowrocławski) mieszka Helena Ksiąszka. Obdarzona talentem artystycznym nestorka przez większość życia mieszkała w Inowrocławiu, gdzie przyszła na świat 2 marca 1921 roku. W młodości pragnęła zostać nauczycielką, ale seminarium, na które uczęszczała zostało zamknięte. Rozpoczęła, wiec pracę w introligatorni Dziennika Kujawskiego. Podczas drugiej wojny światowej straciła oboje rodziców oraz brała udział w robotach przymusowych w pobliskim Latkowie.

W1940 roku wyszła za mąż, a wkrótce na świat przyszła pierwsza z jej dwóch córek. Przez większość życia zajmowała się domem i wychowaniem dzieci. W wolnym czasie z zamiłowaniem wyszywała piękne, zdobne serwety i czytała, zwłaszcza biografie ludzi związanych z kulturą. Jest pogodną i skromną osoba, która lubi oglądać teleturnieje. Medal nestorce wręczyła przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska.

 

Wręczenie medalu Unitas Durat Helenie Ksiąszce, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

[ALERT]1615214941354[/ALERT]

(UM, fot. Andrzej Goiński)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%