Zamknij

Gmina Janikowo przygotowana do szacowania szkód spowodowanych przez suszę

19:09, 11.07.2019 | R.D.
Skomentuj
REKLAMA


Gmina Janikowo jest gotowa na szacowanie szkód, które wyrządziła tegoroczna susza glebowa. - Pomimo trudności udało się uzyskać zgodę dwóch rolników na wzięcie udziału w pracach komisji do spraw szacowania szkód - poinformowała kilka dni temu gmina.

Członkami komisji mają być przedstawiciele Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz Urzędu Miejskiego. Komisję powołuje wojewoda po stwierdzeniu wystąpienia suszy glebowej na obszarze gminy poprzez ogłoszenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydane na podstawie raportu o Klimatycznym Bilansie Wodnym sporządzanym przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

- Czekamy obecnie na ogłoszenie, które pozwoli powołać komisję i rozpocząć szacowanie. Jednocześnie spodziewając się dużej liczby wniosków zamieszczamy do pobrania druki wniosków o szacowanie strat w uprawach. Na dzień 4 lipca według raportu IUNG w naszej gminie zakwalifikowano wystąpienie strat w zbożach jarych i rzepaku na glebach kategorii I „bardzo podatna na suszę(WOD < 127,5 mm), gatunek gleby: piasek luźny, piasek luźny pylasty, piasek słabo gliniasty, piasek słabo gliniasty pylasty - przypomina Urząd Miejski w Janikowie.

Na dzień 4 lipca według raportu IUNG w gminę Janikowo zakwalifikowano wystąpienie strat w zbożach jarych i rzepaku na glebach kategorii I „bardzo podatna na suszę(WOD < 127,5 mm), gatunek gleby: piasek luźny, piasek luźny pylasty, piasek słabo gliniasty, piasek słabo gliniasty pylasty. 

- O dalszych działaniach będziemy informować na bieżąco poprzez stronę internetową Gminy Janikowo i za pośrednictwem sołtysów - dodaje gmina.

WNIOSEK POBIERZ TUTAJ.

(R.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz