Zamknij

Nowe 500+ bije rekordy. Po pieniądze zgłosiły się już tysiące osób

13:10, 20.09.2019 | (ZUS/oprac. N.S.)
Skomentuj
REKLAMA

W ciągu zaledwie kilku dni blisko 3 tys. osób z kujawsko-pomorskiego złożyło wnioski o świadczenie 500+ dla niepełnosprawnych. W całym kraju po pieniądze zgłosiło się już ponad 44 tys. osób. Jeszcze więcej przychodziło do ZUS pytać o nowe świadczenie.

Można już składać wnioski o świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji – 500+ dla niepełnosprawnych. Jak informuje ZUS, zainteresowanie nowym świadczeniem jest duże.

W naszym regionie do 11 września blisko 3 tys. osób złożyło już wniosek, a samych klientów, którzy przychodzą tylko zapytać o nowe świadczenie jest znacznie więcej. Najczęściej klienci pytają, czy samo orzeczenie o stopniu niepełnosprawności będzie wystarczające do przyznania świadczenia uzupełniającego. Odpowiedź jest negatywna, ponieważ orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, nawet znacznym nie jest dokumentem równoważnym z orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Właściwe orzeczenie musi mieć każdy, również osoby po 75. roku życia, którym z racji wieku ZUS z urzędu przyznał dodatek pielęgnacyjny do emerytury lub rent

 

Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji przysługuje osobom pełnoletnim, które mają orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji, a łączna wysokość pobieranych przez nie świadczeń ze środków publicznych nie przekracza kwoty 1 600 zł brutto.

Z ponad 45,5 tys. wszystkich osób, które w województwie kujawsko-pomorskim mogą ubiegać się o świadczenie 500+ dla niesamodzielnych, jedynie 10,3 tys. ma orzeczoną niezdolność do samodzielnej egzystencji, a 23,9 tys. to seniorzy w wieku 75 i więcej lat, które potencjalnie mogą wystąpić o wydanie takiego orzeczenia.

?

((ZUS/oprac. N.S.))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz