Zamknij

Wojewoda: Powstańcy wielkopolscy to nie tylko 1918 rok

18:28, 27.12.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 18:28, 27.12.2021
Skomentuj

103 lata temu wybuchło Powstanie Wielkopolskie, po tym gdy 27 grudnia 1918 roku po przemówieniu Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, w tym mieście Niemcy wywołali zamieszki, w rezultacie, których miasto zbrojnie przejęli Polacy. Tegoroczne obchody są szczególne, bowiem pierwszy raz obchodzimy dzisiaj oficjalnie Narodowy Dzień Zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego.

Dzisiaj obchody tego święta odbywają się w różnych miejscach naszego regionu. Szczególne świętowanie rozpoczęło się rano w kcyńskiej farze, nieopodal granicy województw kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego, gdzie po Mszy Świętej na kcyńskim cmentarzu, gdzie znajduje się pomnik-mogiła Powstańców Wielkopolskich odbyły się uroczystości z udziałem wojewody wielkopolskie i kujawsko-pomorskiego. Zostaną one zapamiętane na długo za sprawą kilkunastostopniowego mrozu. Były to bodajże pierwsze uroczystości w randze wojewódzkiej.

- Kcynia była ważnym miejscem na mapie Powstania Wielkopolskiego. Tutaj – w noc sylwestrową doszło do pierwszych walk, 1 stycznia Kcynia została oswobodzona. Ale to nie był koniec przedsięwzięć w tym miejscu – tutaj powstał ważny szpital polowy dla powstańców, a kluczowe walki, które pochłonęły wiele ofiar, miały miejsce 3 lutego – mówił o przebiegu powstania w Kcyni, wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, który przypomniał też, jaką cenę za to zapłacili w przyszłości - Powstańcy wielkopolscy to nie tylko rok 1918 i 1919, to lata okresu międzywojennego i pamiętny wrzesień 1939 roku, gdzie właśnie powstańcy wielkopolscy w pierwszej kolejności byli wyłapywani przez Niemców i najczęściej likwidowani, mordowani.
 

[ZT]2325[/ZT]

[ZT]2315[/ZT]

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%