Zamknij

Laserowo precyzyjna obróbka stali kluczem do uzyskania pożądanych rezultatów

21:25, 26.04.2021 MP Aktualizacja: 11:27, 27.04.2021
Skomentuj

Współcześnie możliwości przetwarzania surowców i półproduktów są zdecydowanie większe, niż jeszcze kilkadziesiąt czy kilkanaście lat temu. Technologia wciąż pędzi do przodu, a metody jeszcze niedawno uznawane za innowacyjne stały się powszechnie obowiązującymi standardami. Zapewne tak samo stanie się z cięciem stalowych elementów za pomocą lasera 3D. Wytworzenie profili o pożądanym kształcie, z rozmaitymi otworami, trwa dziś zdecydowanie krócej niż kiedyś.

Zaawansowane technologiczne urządzenia wymagają fachowej wiedzy i umiejętności

Czas realizacji zredukowany do minimum to tylko jedna z wielu korzyści, jakie wynikają z nowoczesnych metod obróbki. Według ekspertów z firmy Stal Impex na jednym z pierwszych miejsc trzeba wymienić niezwykłą dokładność. Dzięki precyzyjnym układom sterowania cięcie laserem 3D bez najmniejszych wątpliwości stanowi optymalne rozwiązanie w przypadku szczególnie skomplikowanych obiektów. Wykorzystywane w branży maszyny, obsługiwane przez dobrze przeszkolonych specjalistów, są w stanie wytworzyć mnóstwo identycznych elementów bez najmniejszej utraty jakości. Powierzchnia po cięciu laserowym nie wymaga szlifowania, wyrównywania krawędzi ani jakiejkolwiek innej, dodatkowej obróbki. Na dodatek zaplecze technologiczne do tego rodzaju procesów można stosunkowo łatwo zintegrować z pozostałymi etapami linii produkcyjnej. Bez względu na skalę i liczbę wytwarzanych części.

Rury i profile stalowe po cięciu laserem 3D zachowują pełnię swoich właściwości

Urządzenia, które sprawdzają się w przypadku relatywnie cienkich blach, przy obróbce większych kawałków twardego metalu mogą okazać się zbyt mało efektywne. Maksymalna grubość surowca, w zależności od sprzętu i innych okoliczności, wynosi od 3 do 12-20 milimetrów. Pierwsza z maksymalnych wartości dotyczy stali nierdzewnej, z kolei druga odnosi się do stali węglowej. W tym miejscu warto pokrótce opisać, na czym polega cięcie laserem 3D w warunkach przemysłowych. Z technicznego punktu widzenia jest to podział materiału za pomocą punktowo kierowanego strumienia energii – ekstremalnie rozgrzanego promienia lasera – w ryzach gazu technicznego, uniemożliwiającego jego rozproszenie. Proces fizyczny to spalanie, stapianie, sublimacja lub (zdecydowanie najczęściej) kombinacje tych 3 zjawisk.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%