Zamknij

Jestem artystą – czy znajdę odpowiedni zawód?

10:06, 23.10.2018 | Materiał Partnera

Artystą nikt od razu się nie rodzi. Do tego trzeba dojrzeć. Umiejętności artystyczne wymagają od nas wiele wysiłku i pracy. Nic nie przychodzi ot tak. Należy pamiętać o tym, że jeżeli chcemy realizować się artystycznie, wiązać swoją karierę zawodową właśnie z takim kierunkiem, to musimy mieć świadomość, że taka praca nie gwarantuje nam stałego zatrudnienia, a co za tym idzie – stabilnego wynagrodzenia. Chcąc utrzymać się w takiej grupie zawodowej, musimy wykazać się elastycznością, oryginalnością, ale także pomysłowością. Artysta to zawód dla osób, którym zależy na ciągłym doskonaleniu siebie i swoich umiejętności. Jeżeli czujesz, że posiadasz duszę artysty, nie wiesz, jaki zawód wybrać – koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Aktor

Kto z nas w dzieciństwie nie marzył o tym, aby zostać aktorem? Zawód ten to chyba jedno z najpopularniejszych marzeń większości dzieci. Jak się okazuje, nie należy wcale do takich prostych. Kandydat na zawodowego aktora musi wykazać się zdeterminowaniem, kreatywnością, umiejętnością szybkiej nauki (zapamiętywanie dużych partii tekstu) oraz dostosowaniem się do panujących warunków i sytuacji. Według najnowszych badań średnie całkowite wynagrodzenie na tym stanowisku wynosi 2 950 zł brutto. Najgorzej wynagradzani aktorzy otrzymują pensję poniżej 2 100 zł brutto. Na wysokość wynagrodzenia mają wpływ: wykształcenie, staż pracy, wielkość oraz kapitał firmy. Popularni aktorzy, którzy występują w telewizji, grają w teatrach mogą pochwalić się wynagrodzeniem w wysokości nawet ok. 5800 zł brutto.

Grafik

Specjalista niezwykle pożądany w każdej branży. To dzięki niemu podziwiamy ilustracje w książkach, oglądamy wielkie bilbordy, które znajdujemy na każdym rogu ulic naszego miasta. Być może mało kto wie, ale etykiety na produktach spożywczych, codziennego użytku to również ich praca. Od grafików wymaga się znajomości i wiedzy z zakresu: rzeźby, malarstwa oraz historii sztuki. Grafik może szukać stałego zatrudnienia w różnych firmach lub stworzyć własny biznes i świadczyć usługi dla innych przedsiębiorstw. Przyjmuje się, że graficy 3D zarabiają średnio 4 400 – 4 700 zł brutto, natomiast 2D – 3 500 zł.

Architekt

Krajobrazu, wnętrz, jakiej nie miałby specjalności – musi posiadać umiejętność przestrzennego widzenia. Co więcej, powinien przejawiać zdolności plastyczne oraz matematyczne. Architekt przy wykonywaniu swojej pracy musi dbać o szczegóły, nie może też pozwolić sobie na błąd. Projektowanie budynków to duża odpowiedzialność, dlatego musi być pewny tego, co robi. Jak pokazują badania, lepiej zarabiają ci architekci, którzy są zatrudnieni w dużych firmach z kapitałem zagranicznym. Ich średnia pensja wynosi bowiem ok. 7 000 zł brutto. Wysokość wynagrodzenia zależy oczywiście od wielu czynników, np. województwa. Najwięcej zarabia się na Mazowszu – średnio 6 500 zł. Drugie miejsce w rankingu zajmuje Pomorze – 5 100 zł, a na trzecim – województwo dolnośląskie, w którym to architekci zarabiają ok. 4 500 zł brutto.

(Materiał Partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
© abcjanikowo24.pl | Prawa zastrzeżone