Zamknij

Wieloletnie kwiaty do ogrodu - modne i mało wymagające!

14:46, 19.12.2018 | materiał partnera
Skomentuj
Barwna, kwitnąca rabata to atrakcyjna dekoracja ogrodu.

Wieloletnie kwiaty do ogrodu to ciekawa propozycja dla każdego miłośnika ogrodnictwa. Kto jeszcze nie odkrył czaru roślin bylinowych, ten z pewnością zauroczy się nimi w tym sezonie. Byliny są niezwykle atrakcyjne. Więcej o nich i ich uprawie, w dalszej części artykułu.

Wieloletnie kwiaty do ogrodu

Wieloletnie kwiaty do ogrodu to doskonały sposób na szybką aranżację ogrodu. I warto zauważyć, że w tym przypadku szybko oznacza również ładnie i solidnie. Rośliny wieloletnie, czyli byliny, to bardzo atrakcyjne, mało wymagające gatunki. Nie trzeba ich wykopywać, przechowywać, wysiewać co roku. Raz posadzone w naszym ogrodzie zostaną tam tak długo, jak zechcemy. Oczywiście nasza pielęgnacja może im pomóc, ale wiele gatunków bylin radzi sobie bez naszej pomocy.

Jak sadzić kwitnące byliny?

Serduszka okazała to bulina doskonała do cienia.

Sadzenie kwiatów wieloletnich to właściwie jedna z głównych prac, jaką będziemy zmuszeni wykonać w związku z ich obecnością w naszym ogrodzie. Warto jest przyłożyć się do założenia rabaty bylinowej, gdyż jej jakość będzie rzutować na późniejsze efekty dekoracyjne.

Byliny, podobnie jak inne gatunki roślin, mają swoiste wymagania gatunkowe - niektóre lepiej rosną w słońcu, inne w cieniu, na glebach lekkich, gliniastych czy kwaśnych. Podobnie jak dobierając drzewa i krzewy do stanowiska i warunków naszego ogrodu, podobnie w tym przypadku, musimy zwrócić uwagę na wymagania stanowiskowe bylin, jakie nam się podobają.

Komponując rabatę z kwiatów, starajmy się przemyśleć jej układ. Rabata może mieć jeden dominujący kolor, lub być połączeniem kilku z nich. Bardzo dobrze pasują do siebie barwy takie jak biel i błękit, biel i róż, czy też kontrastowe czerwień- żółty - niebieski. Wszystko zależy od naszych upodobań, stylu ogrodu. Ogromny wybór roślin wieloletnich jest gwarancją, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Gdzie będzie dobre miejsce na rabatę bylinową?

Cóż, śmiało możemy powiedzieć że w każdym ogrodzie znajdzie się na nią miejsce. Możemy stworzyć z niej strefę reprezentacyjną, czy też uprzyjemnić sobie relaks w ogrodzie, poprzez takie ładne tło. Rabata posadzona przy tarasie, czy zadaszeniu nad tarasem, z pewnością pozwoli nam również poczuć się tu komfortowo ( rośliny przysłonią nas, chroniąc prywatność, jednocześnie ładne widoki i zapachy, będą kojące dla naszego ciała i duszy).

Rabata może towarzyszyć warzywniku, lub też przesłaniać często mało atrakcyjną strefę gospodarczą.

Charakter rabaty bylinowej możemy dowolnie modyfikować, poprzez dobrane rośliny, ich kolor, fakturę, wielkość dlatego do każdego ogrodowego stylu będziemy mogli stworzyć odpowiadającą nam kompozycję.

Naparstnica jest nie tylko piękna, ale również pożyteczna.

Jak założyć rabatę bylinową?

Najważniejsze jest przygotowanie podłoża. O założeniu rabaty warto pomyśleć już jesienią, kiedy możemy zabrać się za przygotowywanie obszaru. Natomiast sadzenie bylin dobrze jest wykonać wiosną, ale oczywiście jesienią, gdy mamy wcześniej gotowy teren, również.

Na początku teren pod rabatę oczyszczamy, usuwamy chwasty, gałęzie, korzenie innych roślin, czy też kamienie, gruzy. Tak przygotowany teren powinniśmy przekopać, pozbywają się korzeni chwastów. Przekopujemy na jedną głębokość szpadla.

Podłoże dla bylin powinno być zasobne - charakteryzują się one dużym przyrostem masy zielonej, dlatego wymagają na start dużej dawki pokarmu, Użyźnienie podłoża możemy wykonać poprzez rozsypanie na nim obornika, czy też kompostu i przekopanie go razem z podłożem.

Tak przygotowany obszar wyrównujemy, garbiąc, a następnie przystępujemy do sadzenia roślin.

Możemy rozstawić wszystkie rośliny jakie mamy na docelowych miejscach i sprawdzić, czy wizualnie, nasz plan dobrze wygląda. Następnie sadzimy rośliny. Przed posadzeniem możemy na 15 minut zanurzyć je w wodzie. W otwór pod roślinę możemy dosypać kompostu czy też obornika. . Rośliny dokładnie podsypujemy, lekko przyciskamy i dokładnie podlewamy.

Wieloletnie kwiaty sprawdzają się również jako materiał na bukiety.

Pielęgnacja rabaty z roślin wieloletnich

W pierwszym roku po posadzeniu rośliny potrzebują najwięcej uwagi. Musimy regularnie usuwać chwasty, aby nie zagłuszały młodych sadzonek. Ważne również będzie podlewanie w czasie suszy, aby rośliny mogły się dobrze przyjąć. Nie należy natomiast rabaty nawozić - ma to na celu pobudzenie roślin do produkcji

bujnego systemu korzeniowego, który w momencie nawożenia może się rozleniwić.

Dobrym pomysłem jest wyściółkowanie rabaty bylinowej - możemy w tym celu wykorzystać korę sosnową. Stanie się ona źródłem pożytecznej próchnicy, ale również przytłumi wysiewające się samowolnie na rabacie chwasty.

Jakie rośliny wieloletnie do ogrodu?

Jest wiele grup roślin wieloletnich, które idealnie radzą sobie przez wiele lat w jednym miejscu. Z pewnością do takich należą liliowce. To bogata grupa bylin, której znakiem rozpoznawczym są kielichowate kwiaty. Obecnie ich kolorystyka jest bardzo zróżnicowana - róże, żółcie, pomarańcze, fiolety, czy nawet czernie. Kwiaty są najczęściej duże, rzadko kiedy pachnące. Liliowce tworzą gęstą kępę liści, po przekwitnięciu wyglądają jak trawy. Dobrze rosną zarówno na słońcu, jak też w półcieniu - lubią glebę lekko utrzymującą wilgoć. Liliowce rozmnażamy przez podział kępy, najlepiej jesienią, lub wczesną wiosną. Liliowce zaczynają kwitnąć już pod koniec maja.

Doskonałą rośliną wieloletnią do ogrodu są jeżówki. Najbardziej popularna to jeżówka purpurowa - wysoka bylina, o kwiatach różowych, z ciemnym środkiem. Jeżówka swoją nazwę zawdzięcza właśnie tej części, które wygląda jak kolczasty jeż. Ta grupa to kwiaty późnego lata - jednak kwiatostany utrzymują się do przymrozków, a zimą zdobią ogród, zasuszone. Jeżówka dobrze rośnie na słońcu, ale nie lubi suszy. W upalne lata szybko przekwita, lub jest niższa. Jeżówki można rozmnażać przez podział bryły korzeniowej, najlepiej jesienią, lub wysiew kwiatów. Siewki kwitną dopiero w drugim roku po wysiewie.

Jako bardzo atrakcyjną i mało wymagającą roślinę, warto przytoczyć krwawniki. To wieloletnie rośliny, rozmnażają się za pomocą kłączy. Krwawnik przed kwitnieniem tworzy zielony dywan małych listków, natomiast latem kwitnie kwiatami zebranymi w baldachy. Kolory kwiatów są różne - popularne są białe, ale również żółte, różowe i pomarańczowe.

Bardzo atrakcyjna roślina wieloletnia do ogrodu do naparstnica. Jej kwiaty zebrane są na wysokiej łodydze. Mają kształt małych dzwoneczków, najczęściej biało-fioletowych, lub biało-różowych, często nakrapianych. Naparstnica sama się wysiewa, możemy ją również dzielić. Bardzo przyciąga pszczoły. Warto jednak wiedzieć, że jest rośliną toksyczną, trującą, niebezpieczną zwłaszcza dla dzieci i osób o słabym sercu. Naparstnica dobrze rośnie w cieniu, na glebie przepuszczalnej i próchnicznej.

Malwy to rośliny wiejskie - któż nie zna tych wysokich, czasem na 2 metry kwiatostanów, oblepionych kwiatami w kształcie kielicha. Malwy mają bardzo delikatne płatki kwiatów, w bogatej kolorystyce - spotyka się nawet czarne. Malwa może być tłem rabaty, dobrze też sadzić ją przy podporach, ponieważ deszcz czy wiatr, mogą ją pomalować. Ma małe wymagania - stanowisko słoneczne lub półcieniste.

Ostróżka ogrodowa to bujna roślina, o rzadko spotykanych kwiatach w kolorze niebieskim. Ostróżka kwitnie wczesnym latem - kwiaty zebrane w wiechy, tworzą je małe kwiatuszki. Roślina bardzo atrakcyjna i duża. Po przekwitnięciu możemy ją przyciąć, wtedy zakwitnie powtórnie.

Rabaty z kwiatów wieloletnich mają wiele zalet : są bardzo atrakcyjne, mało wymagające, dają szybkie efekty. Warto wygospodarować w ogrodzie chociaż fragment na takie założenie. Latem, usiądziemy w salonie czy na tarasie, na drewnianej podłodze z desek, ciesząc się latem i obserwując nasz zachwycający, kwitnący ogród.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© abcjanikowo24.pl | Prawa zastrzeżone