Zamknij

Jak ułatwić sobie uzyskanie odszkodowania za poniesione koszty leczenia?

09:40, 02.04.2019 MP Aktualizacja: 09:41, 02.04.2019
Skomentuj

 

Żaden wypadek, który niósł ze sobą poważniejszy uszczerbek na zdrowiu, z samej swojej istoty nie należy do zdarzeń błahych. Sytuacja może stać się jednak jeszcze bardziej problematyczna gdy okaże się, że mimo iż należy nam się odszkodowanie, uzyskanie pokrycia kosztów poniesionych w związku z powrotem do zdrowia nie jest takie łatwe. Gdy przeciwnikiem w takich zmaganiach jest towarzystwo ubezpieczeniowe, możemy się spodziewać, że będzie próbowało uchylić się choćby od części swoich zobowiązań. Nie należy jednak składać broni.

Najważniejszy jest powrót do zdrowia

Nikt nie jest w stanie przewidzieć, że padnie ofiarą wypadku. Nagła utrata sprawności potrafi wywrócić życie do góry nogami, niosąc ze sobą konieczność rezygnacji z wielu planów, a przede wszystkim podjęcia wysiłków w celu jej odzyskania. Wówczas bardzo ważną rolę odgrywa czas – od niego w ogromnej mierze zależeć będzie skuteczność podjętych zabiegów i innych procedur leczniczych czy rehabilitacyjnych. Wszyscy wiemy, jak długie bywa jednak oczekiwanie na uzyskanie jakichkolwiek świadczeń w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej. W tej sytuacji często nie pozostaje nam nic innego, niż korzystanie z prywatnych usług medycznych.

W rezultacie, trzeba niekiedy być gotowym na to, że odzyskanie wydanych na związane z tym cele pieniędzy nie będzie łatwe, nawet jeśli sprawca zdarzenia jest znany.

Fakt, iż poszkodowanemu należy się odszkodowanie umożliwiające pokrycie takich wydatków, jest już obecnie bezsporny – wypowiedział się w tej sprawie Sąd Najwyższy. Wszystkie zasadne i celowe koszty poniesione wówczas, gdy system publiczny nie oferował niezbędnych usług, czy też czas ich realizacji byłby zbyt odległy, a więc nie pozwalał na najskuteczniejsze leczenie, należy pokryć. W praktyce jednak, może oznaczać to niełatwe starcie.

Bądź uważny i skrupulatny

Wedle obowiązującego w naszym kraju prawa, wypłata odszkodowania nie jest uzależniona od przedstawienia faktur czy innych tego rodzaju dowodów poniesienia konkretnych kosztów. Za wystarczający dowód można uznać nawet wiedzę medyczną dowodzącą konieczność przeprowadzenia danego typu zabiegu czy zastosowania leku, nie mówiąc o konkretnych zapisach w dokumentacji medycznej pacjenta. Jednak jak zauważa specjalista z wrocławskiej kancelarii AIF, w każdej sprawie o odszkodowanie wszelka dokumentacja tak czy inaczej zawsze jest niezwykle pomocna.

Starając się o jak najdoskonalsze i szybkie leczenie, które umożliwi nam odzyskanie zdrowia, pilnujmy więc także pełnego udokumentowanie tego, jakie koszty ponieśliśmy, czy to w postaci konkretnych zabiegów i innych usług, czy zakupów leków wyposażenia rehabilitacyjnego, bądź jakiegokolwiek innego niezbędnego w danej sytuacji asortymentu. Dla doświadczonych prawników  spory z towarzystwami ubezpieczeniowymi nie są trudne do wygrania. Każdy można jednak zakończyć łatwiej, a co ważniejsze, szybciej, jeśli w ręku będziemy mieli odpowiedni oręż – wszystkie skrupulatnie zbierane faktury należeć będą w takiej sytuacji do najskuteczniejszych.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%