Zamknij

Rozpoczynasz budowę? Zadbaj o właściwe zaplecze sanitarne!

08:48, 02.08.2019 MP Aktualizacja: 08:48, 02.08.2019
Skomentuj

 

Każde prace budowlane, zwłaszcza, jeśli wznoszony obiekt jest okazały i wymagający architektonicznie, stanowią złożone przedsięwzięcie, przy którym niezbędna jest odpowiednia organizacja i zadbanie o szereg istotnych spraw. Jedną z niezmiernie ważnych, od której bezpośrednio zależeć będzie wydajność i bezpieczeństwo pracy, jest stworzenia właściwego zaplecza sanitarnego. Obecnie jednak nie stanowi to problemu.

Przepisy jednoznacznie określają powinności pracodawcy

Właściwe warunki sanitarne i higieniczne powinien mieć zapewniony każdy pracownik, o czym mówi choćby kodeks pracy. Budowlani nie stanowią wyjątku, a potrzeby w tym zakresie są, jak wiadomo, nader duże. Nie trzeba wielkiej wyobraźni, by zdawać sobie sprawę z tego, jak wielkie znaczenie ma to w przypadku wykonywania wytężonej pracy fizycznej, nierzadko wymagającej przy tym dużej ostrożności i dokładności. Komfort, jakim będą mogli cieszyć się zajmujący się tym ludzie, w oczywisty sposób przekłada się na wydajność, a także jakość realizowanych obiektów,

Obowiązujące w naszym kraju przepisy wskazują, że pracownikom trzeba zapewnić pomieszczenia, które pozwolą im na odpoczynek, a także spożycie posiłku. Niezbędny jest ponadto dostęp do szatni, suszarni i rzecz jasna toalet. Nie ma znaczenia, że prace odbywają się np. w szczerym polu, gdzie o dostępie do pełnego zaplecza mowy nie ma – w takim wypadku trzeba je po prostu stworzyć, czy, mówiąc ściślej, przywieźć. Duże zapotrzebowanie już przed laty zaowocowało stworzeniem odpowiednich rozwiązań. Zarówno toalety przenośne, jak i odpowiednio dostosowane do konkretnego przeznaczenia kontenery mogą być dostarczone przez wyspecjalizowaną firmę, by wymienić tu choćby przedsiębiorstwo Alfa Partner.

Jak dobrze przygotowane zaplecze w powinno wyglądać w praktyce?

Każdy plac budowy może być nieco inny, tak jak wznoszony na nim obiekt, toteż skala potrzeb jest różna. Wraz ze wzrostem liczby pracowników rosną także wymagania, jakim sprostać musi przeznaczone dla nich zaplecze. Wszędzie tam, gdzie jest ich więcej niż dwudziestu, jadalnia i szatnie powinny stanowić osobne pomieszczenia. Duża liczba użytkowników niesie ze sobą także konieczność przygotowania dla nich osobnych komór na odzież własną i roboczą bądź ochronną.

W obiektach pełniących funkcje jadalni konieczna jest instalacja zlewozmywaków i umywalek, a posiłki powinny być przygotowywane i spożywane w osobnych pomieszczeniach. 

Niekiedy potrzebna jest ponadto dostateczna ilość przestrzeni mieszkalnej. Tutaj również nie można pozwalać sobie na prowizorkę – niezbędne jest jej wyposażenie zarówno w urządzenia sanitarne, jak i stoły czy szafki, nie mówiąc o łóżkach.

Na niejednym placu budowy musi więc stanąć okazałe kontenerowe miasteczko. Z punktu widzenia inwestora nie jest to jednak żadne wyzwanie – dostawcy obiektów tymczasowych nie tylko od lat oferują rozwiązania gotowe odpowiadające typowym potrzebom, ale i zdolni są przygotowywać je w sposób podporządkowany konkretnym wymaganiom.

Zlekceważenie potrzeb w zakresie zapewnienia pracownikom zaplecza sanitarnego wiąże się z ryzykiem kar. Dużo ważniejszym argumentem przemawiającym za tym, by należycie dbać o ten aspekt, jest jednak fakt, że wypoczęty i cieszący się komfortem pracownik jest w stanie osiągać dużo lepsze efekty. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%