Zamknij

Dobra komunikacja i szczerość w związku to podstawa budowania trwałych relacji. Dotyczy to również potrzeb seksualnych

08:06, 26.03.2020 | MP
Skomentuj


Ludzkie uczucia są niezwykle złożone, a stworzenie silnej, obustronnej relacji dotyka wielu obszarów codziennego życia. Począwszy od wspólnych zainteresowań i pasji, przez tzw. nadawanie na tych samych falach, a skończywszy na wzajemnym, fizycznym pożądaniu. Jeszcze całkiem niedawno seksualność człowieka pozostawała w strefie całkowitego tabu – i choć świadomość w tym względzie jest nieporównywalnie większa niż kilkadziesiąt lat temu, to wciąż wiele osób niechętnie rozmawia o swoich potrzebach z partnerem/partnerką.

Łóżkowe problemy to jeszcze nie koniec świata. Najważniejsze, by prawidłowo rozpoznać ich przyczyny

Brak woli i zgody dla poruszania tematów dotyczących intymnego pożycia przez drugą połówkę może przyczynić się do poważnych nieporozumień. Pozbawienie satysfakcji z życia seksualnego niejednokrotnie staje się przeszkodą nie do przejścia, skutecznie rozbijając poważny, głęboki związek. Jeżeli kłopotów w sypialni nie udaje się rozwiązać we własnym gronie, choćby z powodu trudności z podejmowaniem szczerej rozmowy, należy bez zbędnej zwłoki udać się po fachową pomoc. Owszem, internet może okazać się źródłem przydatnej wiedzy na „te” tematy, aczkolwiek dyplomowany seksuolog będzie znacznie lepszym wyborem. Trzeba zdać sobie sprawę, że każda para posiada indywidualną historię i przyczyny często występujących objawów – zaburzeń erekcji, braku orgazmu, przedwczesnego wytrysku, zanikającego popędu – są inne dla poszczególnych osób. Eksperci z wrocławskiej Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Seksuologicznej podkreślają, że podstawą każdej terapii jest szczegółowy wywiad kliniczny.

Profesjonalny seksuolog nie będzie oceniać czy przyklejać łatek. Zadaniem terapeuty jest niesienie pomocy

Tylko znajomość faktów, często z bardzo odległej przeszłości, pozwala ustalić realne przyczyny pewnych zachowań. Pytania podczas sesji są bardzo precyzyjne i osobiste, jednak warto udzielać szczerych odpowiedzi i nie pomijać żadnych detali. Rolą seksuologa jest wysłuchać pacjentów, przeanalizować uzyskane informacje i zaproponować rozwiązanie adekwatne do wyjątkowej sytuacji. Naturalnie sporo kobiet oraz mężczyzn odczuwa silne opory przed dzieleniem się szczegółami ze swojego życia intymnego. Terapeuci przyznają, iż bez przełamania głęboko zakorzenionego poczucia wstydu skuteczne rozwiązanie problemów dotyczących sfery seksu będzie praktycznie niewykonalne. U podstaw wielu wstydliwych, przykrych przypadłości leżą niedostatki komunikacji z partnerem/partnerką. Trzeba zatem odrzucić szkodliwe stereotypy i otworzyć się, gdyż tylko tak można odnaleźć drogę do pełnego szczęścia w związku.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz