Zamknij

Połączenie rozwiązań WCS oraz WMS pozwala na sprawne zarządzanie całym magazynem

18:53, 13.11.2020 | mp
Skomentuj

Dystrybucja i spedycja różnego typu towarów wymaga ciągłych udoskonaleń. Mniejsze i większe centra logistyczne stale pracują nad nowymi rozwiązaniami, które pozwolą im zoptymalizować szereg procesów. Wiele firm z takim zapleczem coraz chętniej sięga po specjalistyczne rozwiązania IT. Trzeba jednak pamiętać, że program klasy WCS spełnia zupełnie inne zadania, niż soft typu WMS. A jak przekonuję eksperci z Consafe Logistics: najlepiej stosować oba rozwiązania jednocześnie, w formie zintegrowanej.

Warehouse Control System służy do bieżącego monitorowania centrum dystrybucyjnego

W branży logistycznej oprogramowanie tego typu czasami określa się mianem „policjanta kontrolującego ruchu”. I faktycznie coś w tym jest: postępująca automatyka podczas kompletacji zamówień wymaga szczególnej dbałości o porządek. Nie można dopuścić, aby na jakimkolwiek etapie pojawiły się „korki”, niepotrzebnie wydłużające czas realizacji. Do podstawowych zadań WCS-u należą między innymi wytyczanie tras, nadzór nad przepływem towaru, wskazanie najbardziej właściwego sposobu wykonania poszczególnych zadań z kolejki czy zmiana priorytetów. Nie można przy tym pominąć funkcji kontrolnej. Każda czynność jest dokładnie sprawdzana i mierzona, a na tym nie koniec. Algorytmy napędzane sztuczną inteligencją, analizującą na bieżąco wszelkie spływające do systemu dane, co pozwala na bieżąco optymalizować kolejne kroki i przesyłać szczegółowe instrukcje do konkretnych operatorów.

Warehouse Management System pozwala koordynować i usprawniać obrót magazynowy

O ile WCS stanowi narzędzie do kontrolowania codziennej, bieżącej pracy w magazynie, tak oprogramowanie WMS  należałoby porównać do „mózgu” nadzorującego wszystkie operacje. Zbieranie informacji o stanach magazynowych, lokalizacja każdej pojedynczej sztuki towaru lub paczki, generowanie wewnętrznych etykiet dla poszczególnych produktów, porównanie zgodności przyjmowanego asortymentu ze składanymi wcześniej zamówieniami... To tylko niewielka część funkcji i modułów, w jakie może być wyposażony nowoczesny Warehouse Management System. Przedstawiciele Consafe Logistics podkreślają, że oprogramowanie WMS powinno być odpowiednio elastyczne, by dało się je skonfigurować zgodnie z potrzebami danego centrum dystrybucji. Dostosowaniem i dopasowaniem modułów pod specyficzne wytyczne zajmują się najczęściej sami twórcy, podczas wdrażania swojego produktu u odbiorców.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%