Zamknij

40 dni do wyborów. Chętnych do prac w komisjach brakuje

18:48, 10.09.2018 P.B Aktualizacja: 18:50, 25.09.2018
Skomentuj

Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała informacje na temat stanu liczbowego komisji terytorialnych w gminach. Jej działanie jest kluczowe. To ona rejestruje kandydatów na radnych oraz zarządza drukiem kart do głosowania.

Komisje obwodowe jak i terytorialne są obsadzane przez komitety wyborcze. Zgodnie z przepisami, każde ugrupowanie ma możliwość wystawienia do komisji swoich przedstawicieli. Komisje terytorialne mają jednak braki kadrowe.

Z komunikatu wydanego przez PKW w piątek 7 września wynika, że komisje terytorialne w gminach nie mają pełnych składów. Problem dotyczy wielu samorządów w naszym regionie.

- W związku ze zgłoszeniem do składów poszczególnych terytorialnych komisji wyborczych liczby kandydatów uniemożliwiającej powołanie tych komisji zgodnie z art. 178 § 2 Kodeksu wyborczego, Komisarz Wyborczy w Bydgoszczy II powoła do składów tych komisji po jednym kandydacie zgłoszonym przez każdy komitet wyborczy oraz stosownie do art. 178 § 3 pkt 1 Kodeksu wyborczego przeprowadzi publiczne losowanie w celu wyłonienia pozostałych kandydatów do składów tych komisji - informował w piątek Komisarz Wyborczy Ryszard Owczarzak.

Zgodnie z rozporządzeniem pełnomocnicy wyborczy wszystkich komitetów  wyborczych (lub osoby upoważnione przez pełnomocników wyborczych) mogli zgłosić do tego losowania tyle osób, ile w danej komisji brakuje do liczby 9. Wykaz terytorialnych komisji wyborczych z informacją o liczbie kandydatów zgłoszonych zgodnie z art. 178 § 2 oraz liczbie kandydatów brakujących do liczby 9 osób.

Terytorialne komisje wyborcze przeprowadzają wybory samorządowe. W skład komisji wyborczych mogą wchodzić tylko wyborcy stale zamieszkali na obszarze działania danej rady. Do jej zadań należy rejestrowanie kandydatów na radnych, zarządzenie drukiem obwieszczeń wyborczych i podanie ich do publicznej wiadomości w trybie określonym w ustawie, rozpatrywanie skarg na działalności obwodowych komisji wyborczych, ustalenie wyników głosowania i wyników wyborów do rady i ogłoszenie ich w trybie określonym ustawą, przesłanie wyników głosowania i wyników komisarzowi oraz wykonywanie innych czynności określonych w ustawie.

W informacji udostępnionej przez PKW wynika, że w naszym regionie, członków brakowało w Powiatowej Komisji Wyborczej w Inowrocławiu (4-liczba brakujących kandydatów do liczby 9), Miejskiej Komisji Wyborczej w Inowrocławiu (5), Gminnej Komisji Wyborczej w Dąbrowie Biskupiej (3), Gminnej Komisji Wyborczej w Gniewkowie (5) oraz Inowrocławiu (6).

Chętnych do pracy brakowało także w Miejskiej komisji Wyborczej w Janikowie (6), Kruszwicy (4), Pakości (4), Rojewie (6) i Złotnikach Kujawskich (4).

Publiczne losowanie mające na celu uzupełnienie komisji miało odbyć się dzisiaj o godzinie 14:00 w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy.

(P.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

rflbjkrflbjk

0 0

Poprawcie nazwisko komisarza. 11:56, 25.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%