Zamknij

Zadośćuczynienie za śmierć w wyniku błędu medycznego. Sprawdź, jak je uzyskać

08:02, 21.01.2019 M.P Aktualizacja: 08:02, 21.01.2019
Skomentuj

 

Za śmierć pacjenta, która jest skutkiem błędu lekarskiego, jego bliskim należy się zadośćuczynienie, o które można zabiegać na różnych drogach, nie tylko w sądzie. Dowiedz się, kto rozpatrzy Twoją sprawę i szybko ustali okoliczności zdarzenia, a co za tym idzie, wyda orzeczenie w czasie krótszym, niż zrobi to sąd.

Ubezpieczyciel szpitala nie stoi po stronie pacjenta

Gdy hospitalizacja kończy się dla pacjenta tragicznie, jego rodzina ma prawo wystąpić o zadośćuczynienie za śmierć, do której doszło wskutek niewłaściwej opieki medycznej. Żeby sprawa została pozytywnie rozpatrzona, należy zgromadzić pełną dokumentację medyczną zmarłej osoby. Bliscy pacjenta, który przez błąd w sztuce lekarskiej stracił życie, rzadko kiedy wiedzą, jakie prawa im przysługują. Wówczas warto skontaktować się z osobami, które na co dzień zajmują się tą tematyką. Ośrodek Pomocy Poszkodowanym to miejsce, w którym profesjonaliści godnie reprezentują rodziny osób, które poniosły śmierć w szpitalu. W wyniku ich pracy, bliscy zmarłych uzyskują odszkodowania oraz zadośćuczynienia, dużo wyższe niż te, zaoferowane przez ubezpieczyciela placówki medycznej.

Szpital ponosi odpowiedzialność za błędy swojego personelu. Dlatego nawet bez znajomości nazwiska lekarza, który popełnił błąd, można liczyć na przyznanie świadczenia. Do niedawna, jedyną słuszną drogą dla rodziny zmarłego było zgłoszenie sprawy do sądu, który powoływał biegłego lekarza. Bezstronny specjalista zajmował się analizą przebiegu leczenia, a następnie wydawał opinię. Obecnie można się zgłosić także do komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych, która ustala czy doszło do popełnienia błędu medycznego.

Roszczenia za błąd medyczny można zgłosić do komisji

Specjalnie komisje działające przy Urzędzie Wojewódzkim powstały po to, aby stwierdzać, czy szkoda pacjenta została spowodowana błędem w sztuce lekarskiej. Spadkobiercy zmarłego mają prawo do złożenia wniosku, zawierającego propozycję odszkodowania, jakiego oczekują. W przypadku śmierci w wyniku błędu medycznego, wnioskowana kwota nie może przekroczyć 300 000 zł. Konieczne jest przy tym dołączenie dokumentacji, uzasadniającej roszczenia. Warto wiedzieć, że komisja do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych rozpatruje wyłącznie wnioski dotyczące zdarzeń, które miały miejsce na rok wstecz, przy czym w przypadku zadośćuczynienia za śmierć osoby bliskiej termin ten liczy się od zakończenia postępowania spadkowego. Rodzina zmarłego pacjenta musi się liczyć z opłatą, wynoszącą 200 zł za złożenie wniosku. Po dokładnej analizie dowodów oraz argumentacji szpitala, zapada rozstrzygnięcie. Cała procedura powinna trwać maksymalnie 4 miesiące. Jeśli komisja orzeknie, że spadkobiercom zmarłego przysługuje odszkodowanie, szpital ma 30 dni na zaoferowanie kwoty świadczenia, którą wnioskujący może zaakceptować, przyjmując pieniądze lub odrzucić, kierując sprawę do sądu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%