Zamknij

Mała kuchnia? Postaw na remont z pomysłem i sprawdź, jak optycznie powiększyć pomieszczenie!

15:57, 02.07.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 16:04, 02.07.2020
Skomentuj

 

Niewielki metraż bywa wyzwaniem, jeśli chodzi o aranżacje – tym bardziej, jeśli zależy nam nie tylko na aspektach wizualnych pomieszczenia, ale także jego funkcjonalności. W przypadku kuchni, kwestie praktyczne mają szczególe znaczenie, na szczęście istnieje kilka sposobów, które umożliwiają urządzenie przestrzeni tak, aby była funkcjonalna, a nawet sprawiała wrażenie większej, niż jest w rzeczywistości.

Aspekty, które warto wziąć pod uwagę w przypadku kuchni to nie tylko jej wyposażenie czy styl, w jakim urządzimy tę przestrzeń, ale także sprytne dodatki, których obecność sprawi, że optycznie powiększymy pomieszczenie. Zwracając uwagę na materiały wykończeniowe, oświetlenie czy maksymalne wykorzystanie dostępnego metrażu, mamy szansę uzyskać pożądane efekty.

Materiały wykończeniowe w niewielkiej kuchni

To, jakie materiały wykorzystamy podczas urządzania kuchni, w dużej mierze determinowane jest przez styl, jaki wybraliśmy, chcąc urządzić to pomieszczenie. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że określone style – np. industrialny czy minimalistyczny – sprzyjają optycznemu powiększeniu przestrzeni. Na jakie materiały wykończeniowe zwrócić więc uwagę?

Materiałem, który często gości w industrialnych lub minimalistycznych przestrzeniach jest beton. Pojawia się zarówno na ścianach, jak i na  posadzkach i ceniony jest m.in. za wysoką odporność na ścieranie, co w przypadku kuchni jest niewątpliwym atutem. Jeśli sięgniemy po dostępne na rynku gotowe mikrocementy takie jak np. FESTFLOOR Life, możemy zadbać dodatkowo o wodoodporne wykończenie, co również znacząco wpływa na praktyczny aspekt wykorzystania tego materiału w kuchni. Co więcej, gotowy mikrocement jest niezwykle prosty w użyciu, może być nakładany bezpośrednio na płytki (nie wymaga skuwania) i nie jest konieczne jego wcześniejsze przygotowanie czy pigmentacja.

Innym chętnie wykorzystywanym materiałem jest drewno – jeśli chcemy z jego udziałem optycznie powiększyć kuchnię o niewielkim metrażu, połączmy je z jasnymi kolorami we wnętrzu – bielą, beżem lub écru. Ciekawym uzupełnieniem będą także duże płytki lub kafle w jasnych odcieniach, które wpłyną na aspekty wizualne przestrzeni i powiększą ją lepiej niż np. panele czy drobne, dekorowane kafelki. W tym przypadku rozwiązania w jednolitych barwach mogą okazać się lepszym wyborem niż wzorzyste elementy lub rozwiązania o skomplikowanej fakturze.

Oświetlenie w służbie przestrzeni

W wielu sytuacjach aspektem, który ma znaczny wpływ na to, jak duże wydaje się nam być pomieszczenie, jest to ile światła do niego dociera. W przypadku światła dziennego jego dopływ zapewnia okno, warto jednak zastanowić się, jak zaplanować oświetlenie kuchni, którego będziemy używać np. wieczorami. Jeśli nasza kuchnia jest niewielka, należy rozplanować ten element wyposażenia, aby jak najlepiej spełniał swoją rolę.

W przypadku pomieszczeń o niewielkim metrażu, dobrym rozwiązaniem może okazać się wykorzystanie kilku źródeł światła. W tym celu warto wybrać oświetlenie główne, które można będzie połączyć z dwoma lub trzema dodatkowymi źródłami światła ukrytymi np. pod szafkami wiszącymi. Kuchnie, w których brak odpowiedniego oświetlenia, wydają się być optycznie mniejsze, zabieg ten pozwoli więc na doświetlenie blatów roboczych czy stołu.

Sprytne schowki i smart rozwiązania

W większości przypadków minimalistyczne kuchnie, z uwagi na brak przesadnych dekoracji, ograniczają ryzyko poczucia, że przestrzeń jest „zagracona”, przez co optycznie mniejsza. Co jednak z bałaganem, jaki wiąże się z codziennym korzystaniem z tego pomieszczenia, np. podczas przygotowywania czy spożywania posiłków? Nowoczesne systemy meblowe, które powstają z myślą o minimalistycznej przestrzeni oferują ciekawe, pełne sprytnych schowków rozwiązania. Warto zastanowić się, w jaki sposób mogą one pomóc nam w przypadku naszej kuchni i wykorzystać je, chociażby ukrywając kuchenne akcesoria w niezagospodarowanych przestrzeniach – np. w formie wysuwanej szuflady za lodówką. Innym pomocnym rozwiązaniem może okazać się wybór systemów meblowych otwieranych „na klik” – brak klamek czy dekoracyjnych frezów pozwoli uniknąć optycznego zmniejszenia przestrzeni kuchennej.

Przeczytaj więcej na blogu - https://www.festfloor.pl/betonowy-tynk-dekoracyjny/ 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%