Zamknij
REKLAMA

Znamy finalistów konkursu pt. "KURS na BEZPIECZEŃSTWO"

11:41, 26.04.2021 | MP
Skomentuj
REKLAMA

Uczniowie klas VI – VIII szkół podstawowych powiatu inowrocławskiego mieli za zadanie przeprowadzić wywiad z rówieśnikiem o tym, jak postępować, by nie wejść w konflikt z prawem. Młodzież wykazała się wiedzą, pomysłowością oraz ważnym przekazem edukacyjnym. Nagrody w konkursie ufundował Powiat Inowrocławski i Zakład Karny w Inowrocławiu.

Konkurs zorganizowała Komenda Powiatowa Policji w Inowrocławiu, Powiat Inowrocławski i Zakład Karny w Inowrocławiu. Instytucje te obrały bowiem „kurs na bezpieczeństwo” młodych osób. Integracja działań profilaktycznych i edukacja ma na celu uświadamianie uczniów, by umieli unikać zagrożeń. W tym konkursie było ważne to,  aby odpowiedzieć sobie na pytania jak przeciwdziałać łamaniu przepisów przez nastolatków.

Młodzież przygotowując się do przeprowadzenia wywiadu miała okazję obejrzeć wyjątkowy film profilaktyczny  pt. "Odpowiedzialność prawna nieletnich". Został on przygotowany przez Komendę Wojewódzką Policji w Bydgoszczy przy współpracy wielu instytucji.Do zmagań stanęło 17 dwuosobowych zespołów. Miały one za zadanie przeprowadzenie wywiadu - rozmowy z rówieśnikiem, formułując samemu pytania i udzielając na nie odpowiedzi. Prace oceniała komisja w składzie: podporucznik Łukasz Lewandowski, st. asp. Justyna Piątkowska i asp. szt. Izabella Drobniecka. Przyznane zostały miejsca oraz trzy równorzędne wyróżnienia.

Najciekawszy wywiad przeprowadził zespół ze Szkoły Podstawowej Integracyjnej w Inowrocławiu i tym samym zdobył Pierwsze Miejsce: Filip Szczepaniak i Mateusz Kurek, których opiekunem była Pani Beata Roszak. Miejsce Drugie: Wiktoria Maciejewska i Wiktoria Miszczyk ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Inowrocławiu z opiekunem Panią Arletą Piejko. Miejsce trzecie: Dawid Batkowski i Szymon Burczak ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Inowrocławiu z opiekunem Panią Dorotą Piechowiak.

Wyróżnienia otrzymali: Tomasz Staszak i Adrian Zboralski ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kruszwicy, których prowadziła Pani Małgorzata Maciejak, Wiktoria Antczak i Zuzanna Gaszak ze Szkoły Podstawowej Integracyjnej w Inowrocławiu z nauczycielem Panią Beatą Roszak, Weronika Kopańska i Franciszek Kaczmarek ze Szkoły Podstawowej w Tupadłach z opiekunem Panią Romaną Fijałkowską.

Zwycięski zespół w swoim wywiadzie podkreślił: „…zatem jaka byłaby cenna rada dla młodzieży, by nie popadała ona w konflikt z prawem? Przede wszystkim przekaz i świadomość prawna, odpowiedzialność prawna nieletnich. My uczniowie klasy VIII zdajemy sobie sprawę, jak ważny jest to temat wśród młodzieży.” Natomiast Wiktoria Maciejewska i Wiktoria Miszczyk napisały: „Najczęściej łamią prawo osoby, które same tego doświadczyły. Mają trudną sytuację życiową”. Dawid Batkowski i Szymon Burczak twierdzą, że: „Najważniejsze, nie traktować używek jako fajny sposób na spędzanie czasu. Jeżeli jest szansa starać się pomóc naszym rówieśnikom, przestrzec ich o konsekwencjach, poszukać pomocy u dorosłych osób. Przecież jest tyle fajnych rzeczy, które można w życiu robić, jak uprawianie sportu, rozwijanie zainteresowań, plany na przyszłość. Narkotyki i inne używki mogą całkowicie przekreślić nasze plany…”.

Wczoraj (22.04) laureaci wraz ze swoimi nauczycielami zostali zaproszeni do inowrocławskiej komendy policji. Najlepsi otrzymali nagrody i upominki ufundowane przez Powiat Inowrocławski i Zakład Karny w Inowrocławiu. Trzy najlepsze zespoły otrzymały nagrodowe bony oraz szereg upominków promujących między innymi bezpieczeństwo. Nauczyciele, którzy wspierali swoich uczniów otrzymali pięknie ilustrowane albumy oraz dyplomy.

(MP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%