Zamknij

Będą kolejne zmiany. Od grudnia wchodzą w życie elektroniczne zwolnienia lekarskie!

17:08, 14.11.2018 | P.B
REKLAMA
Skomentuj

Polska dołączy do krajów gdzie zwolnienia lekarskie będą wystawiane w formie elektronicznej. Co prawda taka możliwość istnieje już od dwóch lat tym razem jednak zamieni się w obowiązek. 

Zwolnienia na papierowym formularzu mogą być wystawiane już tylko do końca listopada 2018 roku. Potem możemy ich oczekiwać tylko w formie elektronicznej. Lekarz przekazuje zaświadczenie lekarskie e-ZLA z wykorzystaniem certyfikatu z ZUS, kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub podpisu zaufanego (PZ ePUAP)) elektronicznie do ZUS. ZUS udostępnia e-ZLA płatnikowi składek (np. pracodawcy) na jego profilu na PUE ZUS nie później niż w dniu następującym po dniu otrzymania e-ZLA (bez podawania numeru statystycznego choroby).

Informacja ta jest przekazywana także ubezpieczonemu (m.in. pracownikowi) posiadającemu profil ubezpieczonego/świadczeniobiorcy na PUE ZUS.

- To, że system zwolnień elektronicznych wchodzi w życie od początku grudnia jest dużą zasługą ZUS, który od roku prowadzi bardzo intensywną akcję promocyjną i organizacyjną wspierającą to wdrożenie. Trzeba pamiętać, że wdrożenie systemów e-zdrowie to jest wyzwanie nie tylko technologiczne, ale i organizacyjne - mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej w województwie Kujawsko-Pomorskim wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Od daty 1 grudnia tradycyjne zwolnienia nie będą już honorowane. Wprowadzone E-ZLA mają zapewnić m.in. szybki dostęp do danych pacjenta, automatyczne przesyłanie zwolnień do ZUS oraz krótszy czas wystawiania zwolnień.

Jest to projekt, który rozpoczął się w 2016 roku i przez okres 3 lat był wdrażany. Przeprowadzaliśmy cykl szkoleń w tym obszarze. E-ZLA będą dużym ułatwieniem dla naszych pacjentów, lekarzy i pracodawców – twierdzi wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Wystawione przez lekarza lub asystenta medycznego e-ZLA zostanie przekazane do ZUS automatycznie. Jeśli lekarze wybiorą elektroniczną formę wystawiania zwolnień nie będą musieli dostarczać zwolnień do ZUS oraz przechowywać drugiej kopii. Nie będzie też potrzeby pobierania w placówkach ZUS tzw. bloczków formularzy ZUS ZLA.

- To bardzo dobra wiadomość i nie ukrywam, że oczekuje na kolejne zmiany, które ministerstwo zdrowia będzie wdrażać. We wcześniejszych latach, jako państwo, ponosiliśmy kolejne wielomilionowe wydatki, a efektów nie było widać. One wreszcie się pojawiły. To jest kwestia nie tylko tego projektu, ale również tych, które ministerstwo wprowadza np. e-recepta – dodaje poseł Tomasz Latos.

fot.UW

(P.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (1)

No, noNo, no

0 0

Idziemy z duchem czasów 15:19, 20.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© abcjanikowo24.pl | Prawa zastrzeżone