Zamknij
REKLAMA

W Kujawsko-Pomorskim będziemy świętować Dzień Niepodległości

13:45, 10.11.2021 | UM
Skomentuj
REKLAMA

Narodowe Święto Niepodległości jednoczy Polaków. Co roku z tej okazji wspominamy, świętujemy i czcimy pamięć o naszej przeszłości. Dziś marszałek Piotr Całbecki wziął udział w uroczystych obchodach, których punktem kulminacyjnym jest koncert Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej - „Polskie pieśni patriotyczne” in memoriam Wandy Błeńskiej. Wieczorem,  budynek Urzędu Marszałkowskiego rozbłyśnie na biało-czerwono. Wojewódzkie uroczystości zorganizowane zostały przy współpracy wojewody kujawsko-pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza, marszałka Piotra Całbeckiego i gen. bryg. Artura Kępczyńskiego.

 - Narodowe Święto Niepodległości jest symbolem sukcesu, jedności i współpracy całego społeczeństwa. To powód do dumy. Musimy pielęgnować w naszej pamięci fundamentalne idee i wartości. Szczególnie teraz ważne jest wspólne celebrowanie, pozwalające poczuć atmosferę solidarności. Serdecznie zachęcam do uroczystego świętowania 103. rocznicy odzyskania niepodległości – zaprasza marszałek Piotr Całbecki.

 W Toruniu przedstawiciele władz złożyli kwiaty pod obeliskiem Ku Czci Poległych w latach 1918 – 1921 na Cmentarzu Komunalnym i pod pomnikiem gen. Józefa Hallera. Odbyła się uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny, po której zgromadzeni uczestnicy przemaszerowali ulicami starówki pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Nie zabrakło także atrakcji dla najmłodszych, ci wzięli udział w warsztatach plastycznych „Galopem ku Niepodległej” w Galerii i Ośrodku Twórczości Plastycznej Dziecka. Podczas pikniku pn. „Dzień szacunku do munduru” uczestniczyli w grze terenowej, pokazie pojazdów służb mundurowych i koncercie.

 Także tego dnia marszałek Piotr Całbecki oraz wicewojewoda Józef Ramlau w auli UMK wręczą brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” pani Krystynie Szalewskiej-Gałdyńskiej. To wyjątkowe odznaczenie nadawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobie lub instytucji wyróżniającej się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Punktem kulminacyjnym toruńskich obchodów święta jest wieczorny koncert Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej – „Polskie pieśni patriotyczne” in memoriam Wandy Błeńskiej. W auli UMK rozbrzmiewać będą pieśni patriotyczne z okresu I i II wojny światowej.

 W Bydgoszczy obchody otworzyła msza święta w intencji Ojczyzny w katedrze. Popołudniu w Operze Nova odbywa się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych, którą uświetni uroczysty koncert. W operze zabrzmią utwory Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu Łukasza Krupińskiego z Orkiestrą Wojskową w Bydgoszczy oraz muzykami Opera Nova. Publiczność usłyszy m.inn. koncert fortepianowy Resurrection. 

 Tradycją naszego regionu jest serwowanie gęsiny podczas rodzinnych obchodów święta niepodległości. Nic tak nie zacieśnia więzów, jak wspólny posiłek i nic nie kreuje tożsamości tak, jak pielęgnowanie tradycji, również kulinarnych.

[ZT]2136[/ZT]

[ZT]2129[/ZT]

 

(UM)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%