Zamknij

Rok 2021 w regionie. Jakie działania podjęto?

12:55, 31.12.2021 . Aktualizacja: 12:57, 31.12.2021
Skomentuj

Finisz RPO 2014-2020 i przygotowania do inwestowania środków nowej perspektywy, skuteczny marszałkowski pakiet antykryzysowy, start nowych „bransoletek życia” i budowy nowoczesnego kompleksu szpitala we Włocławku, dobre tempo inwestycji drogowych – kończący się rok 2021 możemy uznać za owocny dla regionu.

1*

To dzięki mądrym decyzjom dotyczącym sposobu i tempa realizacji naszego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 w Kujawsko-Pomorskiem nie mieliśmy do czynienia z luką inwestycyjną, która wcześniej bywała groźna dla lokalnych firm, przede wszystkim związanych z budownictwem, na końcówce kończącej się perspektywy finansowej Unii Europejskiej. Takie zarządzanie programem umożliwiło nam też stworzenie samorządowego wojewódzkiego pakietu antykryzysowego z pokaźną pulą środków, które trafiły do wszystkich szpitali w regionie, instytucji wsparcia społecznego i kujawsko-pomorskich przedsiębiorstw. To między innymi dzięki temu wsparciu większość tych ostatnich przetrwała najtrudniejszy czas, a zarząd województwa mógł założyć w przyszłorocznym budżecie rekordowe dochody oparte m.in. o solidne wpływy z CIT.

1 753 mln euro – taką kwotą zamyka się ostatecznie budżet Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza (FEKP) 2021-2027. Planowany termin jego uruchomienia to lipiec 2022. roku.

 2*

100 kilometrów zmodernizowanych dróg, 50 kilometrów nowych ścieżek rowerowych (i 70 kilometrów w budowie), jeden nowy most (Byszewo powiat bydgoski), zaawansowane przygotowania do budowy 14 obwodnic miejscowości przy ruchliwych trasach – tegoroczny bilans inwestycji drogowych należy uznać za imponujący. 

Samorząd województwa sfinansował też trzy ważne projekty dotyczące rewitalizacji infrastruktury kolejowej. Założony efekt to elektryfikacja linii 208 w północnej części regionu na odcinkach Brodnica – Jabłonowo Pomorskie, Grudziądz - Laskowice Pomorskie i Wierzchucin-Tuchola, przywrócenie połączeń kolejowych do Kcyni oraz nowy standard w połączeniach Toruń Wschodni – Chełmża. Rozpędzona modernizacja linii Toruń-Chałmża trwa, w pozostałych przypadkach pokryliśmy koszty opracowania dokumentacji projektowej przyszłych inwestycji. Warto dodać, że samorząd województwa przeznacza na realizację przewozów kolejowych w najbliższych 12 miesiącach 135,7 mln złotych, co oznacza 30 proc. połączeń więcej.

 3*

Tygodnie dzielą nas od zakończenia największej medycznej inwestycji medycznej ostatnich lat, budowy nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego na toruńskich Bielanach. Rozwiązania przestrzenne w otwartym w grudniu pawilonie oddziałów psychiatrycznych to krok w kierunku nowoczesnej humanistycznej psychiatrii środowiskowej. Zapadła też decyzja o budowie nowego budynku głównego lecznicy. 

 We wrześniu ruszyła długo wyczekiwana rozbudowa Wojewódzkiego Szpitala  Specjalistycznego im. Popiełuszki we Włocławku. Zakończenie inwestycji w połowie 2023 roku. 

 Poszerza się segment medycyny paliatywnej. Wiosną do nowej siedziby na toruńskich Bielanach wprowadziło się Hospicjum im. Jana Pawła II, jesienią zakończyła się budowa powstałego z myślą o rodzinach chorych centrum wsparcia wytchnieniowego w podtoruńskim Grębocinie. Także w Toruniu spodziewamy się w przyszłym roku otwarcia nowego zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego Hospicjum Nadzieja, którego misją są działania na rzecz niepełnosprawnych dzieci i ich rodzin.

 4*

Kończy się rozruch przygotowanego przez marszałkowski Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej (ROPS) dużego programu teleopieki domowej („bransoletki życia”), obliczonego na tym etapie na 3 tysiące niesamodzielnych osób starszych. W systemie, którego sercem jest centrum operacyjne stworzone przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Kompetencji Cyfrowych Conectio, mamy już 2 100 seniorów.

 Nasza polityka społeczna została doceniona w kraju i za granicą. Za program „Rodzina w centrum” ROPS otrzymał w tym roku prestiżową nagrodę ministra rodziny i polityki społecznej. Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego był też pierwszym w Europie Środkowo-Wschodniej zaproszonym do podpisania Deklaracji Weneckiej, której sygnatariusze, samorządy miejskie i regionalne na całym świecie, respektują zasadę zrównoważonego rozwoju w dziedzinie szeroko rozumianej polityki społecznej i prorodzinnej.

 5*

Coraz bliżej końca gruntownej przebudowy niezagospodarowanej dotąd części dawnych toruńskich młynów Richtera na potrzeby marszałkowskich instytucji kultury. W bezpośrednim sąsiedztwie Młyna Wiedzy powstaje obiekt, który pomieści m.in. innymi mediatekę Książnicy Kopernikańskiej, przestrzenie wystawowe Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka oraz salę prób i przedstawień Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury. Marszałkowskie służby prowadzą też zaawansowane prace przygotowawcze dotyczące budowy czwartego kręgu Opery Nova (etap wyłaniania wykonawcy) oraz rozbudowy i modernizacji gmachu Filharmonii Pomorskiej (powstaje dokumentacja projektowa).

 2021 był w Kujawsko-Pomorskiem rokiem rekordowych (10,5 mln złotych) nakładów na ochronę zabytków.

 6*

W minionym półroczu Kujawsko-Pomorskie przewodziło Konwentowi Marszałków Województw RP. W tym czasie odbyły się trzy posiedzenia tego ważnego samorządowego gremium (Toruń, Żnin, Włocławek). Sukcesem naszej prezydencji jest zmiana stanowiska rządu w sprawie roli samorządów wojewódzkich w implementacji nowej europejskiej wspólnej polityki rolnej. (Warto podkreślić, że mamy za sobą kolejny rok wielkiej modernizacji wsi – wodociągi i kanalizacja, drogi, projekty rewitalizacyjne, infrastruktura sportowa i rekreacyjna, inwestycje w kapitał społeczny.)

 Nasz Urząd Marszałkowski został uznany za najlepszego w kraju pracodawcę żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

 8*

2021 rok był kolejnym, w którym hojnie wspieraliśmy naszych stypendystów. Marszałkowskie stypendia otrzymują wyróżniający się uczniowie (właśnie zapadła decyzja, że w 2022 roku takie wsparcie otrzyma 1,5 tysiąca dziewczyn i chłopaków, przeznaczamy na to 4 miliony złotych), a także twórcy i sportowcy. 

 7*

Takie działania też są ważne, bo dają poczucie wspólnoty i regionalnej dumy (a poza tym są zwyczajnie fajne): marszałkowskie dożynki oraz balony z całego świata na naszym niebie to dwie duże, widowiskowe imprezy, które z całą pewnością należy uznać za sukces minionych 12 miesięcy. Zorganizowane przez samorząd województwa regionalne dożynki 2021, w przestrzeni miejskiej Torunia, ze spektakularną oprawą i z udziałem tłumów, będą z całą pewnością długo pamiętane. A wybór Kujaw i Pomorza jako miejsca rozegrania Pucharu Gordona Bennetta w baloniarstwie, prestiżowej międzynarodowej imprezy sportowej, to naprawdę duże wyróżnienie. 

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%