Zamknij

Wiceszef MSWiA po wideokonferencji z wojewodami: przygotowujemy się na różne scenariusze

18:53, 14.02.2022 PAP Aktualizacja: 18:54, 14.02.2022
Skomentuj PAP PAP

Poniedziałkowa wideokonferencja to kolejne z regularnych spotkań kierownictwa MSWiA z wojewodami. Nieoficjalnie wiadomo, że było poświęcone rozwojowi sytuacji na Ukrainie, jednak resort nie informuje o jego szczegółach. "Przygotowujemy się na różne scenariusze" - powiedział PAP wiceminister Paweł Szefernaker. W spotkaniu udział wziął też szef resortu Mariusz Kamiński oraz wiceministrowie Maciej Wąsik oraz Błażej Poboży.

Przygotowujemy się na różne scenariusze - powiedział PAP po wideokonferencji z wojewodami wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Nieoficjalnie wiadomo, że jej głównym tematem była sytuacja na Ukrainie. W spotkaniu wziął też udział szef resortu Mariusz Kamiński oraz wiceministrowie Maciej Wąsik oraz Błażej Poboży.

W niedzielę portal TVN24 podał, że wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł polecił samorządowcom wskazać miejsca do kwaterowania ewentualnych uchodźców z Ukrainy. Doniesienia te potwierdził potem wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. "Władze samorządowe mają (...) obowiązek przedstawić listę obiektów, które mogą służyć jako tymczasowe schronienie dla przyjezdnych" - powiedział w wywiadzie dla "Dziennika Polskiego". Jak dodał, przewiduje się, że do Polski może przybyć nawet milion osób.

Wiceminister Poboży informował natomiast w Polsat News, że w resorcie od wielu tygodni spotyka się zespół, który na bieżąco analizuje wydarzenia związane z kryzysem na Ukrainie. "W związku z tym, widząc, że sytuacja eskaluje, musimy się przygotowywać także na warianty, które oznaczałyby konieczność przyjęcia do Polski uchodźców" - mówił.

Od jakiegoś czasu rosyjskie wojska koncentrują się przy granicy z Ukrainą. Działania te wywołują poważne obawy w krajach zachodnich, których przywódcy uważają, że istnieje ryzyko działań zbrojnych ze strony tego kraju. Moskwa twierdzi, że nie ma takich planów, jednocześnie żądając od USA i NATO gwarancji o nierozszerzaniu Sojuszu o Ukrainę oraz wycofaniu jego infrastruktury "od granic Rosji".

W związku ze zwiększeniem napięcia w regionie do opuszczenia Ukrainy i niepodróżowania do tego państwa swoich obywateli wezwały rządy szeregu państw, w tym USA, Wielkiej Brytanii czy Izraela. Polskie władze nie wystosowały na razie takiego apelu, jednak MSZ odradza podróże na Ukrainę, które nie są konieczne.

Na najwyższych szczeblach wciąż trwają rozmowy, które mają zapobiec eskalacji konfliktu. Czterokrotnie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem rozmawiał prezydent USA Joe Biden. Po ostatniej, sobotniej wymianie zdań amerykańska administracja informowała, że była ona "rzeczowa i profesjonalna", ale "nie zmieniła fundamentalnej dynamiki sytuacji, jaką obserwujemy od kilku tygodni". W niedzielnym wywiadzie dla CNN doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan podkreślił, że do ataku na Ukrainę może dojść w każdej chwili - zarówno w przyszłym tygodniu, jak i po trwających do 20 lutego igrzyskach olimpijskich.(PAP)

autorka: Sonia Otfinowska

sno/ ok/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%