Zamknij
REKLAMA

Kujawsko-Pomorskie RPO niezagrożony mimo kary za Turów

07:46, 09.04.2022 | UM
Skomentuj
REKLAMA

Województwo kujawsko-pomorskie nie straci środków Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) 2014-2020 w związku z decyzją Komisji Europejskiej o sukcesywnym pomniejszaniu funduszy europejskich dla Polski tytułem egzekwowania kary nałożonej na nasz kraj wobec dalszego funkcjonowania kopalni Turów – poinformował na dzisiejszej (8 kwietnia) konferencji prasowej marszałek Piotr Całbecki.

Jak wyjaśnił gospodarz województwa, nasz RPO chroni mechanizm przekazywania unijnych pieniędzy – nie otrzymujemy ich wprost z Brukseli, ale za pośrednictwem budżetu państwa. Wysokość przelewów do regionalnego budżetu gwarantuje Kontrakt Terytorialny dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego, konkretnie jego art. 9A. 

- Rząd na razie wywiązuje się z kontraktu i mamy zapewnienie, że nic się w tej kwestii nie zmieni. Żaden z beneficjentów naszego RPO nie straci – podkreślił marszałek Piotr Całbecki.

[ZT]2743[/ZT]

Sprawa kopalni Turów trafiła do Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) na wniosek Czech, które żądały jej zamknięcia. Ponieważ polski rząd zdecydował, że kopalni nie zamknie, we wrześniu TSUE orzekł, że Polska ma w związku z tym płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie. Choć w lutym Polska i Czechy doszły do porozumienia, kara nie została anulowana i KE rozpoczęła jej egzekwowanie właśnie w lutym, obcinając na razie Polsce ponad 30 mln euro ze środków należnych na Program Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój (POWER) i właśnie nasz RPO (cała naliczona kara to 69 mln euro).  

Odnosząc się do wdrażania RPO 2014-2020, marszałek Piotr Całbecki stwierdził, że nasza strategia, by realizować program we własnym tempie, zgodnie z przyjętym harmonogramem, rozkładając interwencję na kolejne lata, zdała egzamin. Pozwoliło nam to elastycznie reagować na sytuacje kryzysowe (pandemia Covid-19 i obecny kryzys humanitarny związany z wojną na Ukrainie), a dodatkowo uniknęliśmy luki inwestycyjnej wynikającej z wyczerpania unijnych środków kończącej się perspektywy zanim pojawi się dedykowana pula w ramach perspektywy nowej.

Obecna na konferencji dyrektor Departamentu Wdrażania RPO Barbara Jesionowska poinformowała, że nie ma ryzyka dla realizacji programu. Poziom kontraktacji środków wynosi 96 proc. (3 242 umowy z beneficjentami na łącznie ponad 8 miliardów złotych), poziom certyfikacji 70 proc. Oba wskaźniki powinny osiągnąć 100 proc. do końca przyszłego roku.

 W spotkaniu z przedstawicielami mass mediów uczestniczyli również dyrektor Wydziału Certyfikacji RPO Anna Sąsiadek-Chuchra i dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich Rafał Pietrucień.

[ZT]2757[/ZT]

[ZT]2750[/ZT]

 

(UM)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%