Zamknij

Czym jest mały ZUS w 2020 roku?

07:12, 31.08.2020 MP Aktualizacja: 07:12, 31.08.2020
Skomentuj

Prawo do skorzystania z ulgi w opłacaniu składek ZUS, nazywane małą działalnością gospodarczą, obowiązuje od 2019 roku. Początkowo, do programu mogli zgłosić się przedsiębiorcy, których przychód nie przekroczył 30-krotności minimalnego wynagrodzenia. W 2020 roku zostały wprowadzone istotne zmiany w warunkach, jakie należy spełnić, aby móc skorzystać z takiego usprawnienia. Dla kogo przeznaczony jest więc nowy mały ZUS i czy zmiany są korzystniejsze niż w 2019 roku?

Kto może skorzystać z prawa do ulgi?

Od 1 lutego 2020 roku przedsiębiorcy nie mogą osiągać w poprzednim roku kalendarzowym przychodu większego niż 120 tysięcy złotych, aby mogli skorzystać z ulgi w opłacaniu składek ZUS. Dzięki tej zmianie więcej osób może zgłosić się do programu, gdyż limit przychodu został zwiększony aż dwukrotnie. Roczny limit przychodu należy pomniejszyć proporcjonalnie do liczby dni, gdy prowadzono działalność w poprzednim roku i zaokrąglić do pełnych groszy. Poza tym większość warunków pozostaje taka sama. Oznacza to, że ulga nie obejmuje przedsiębiorców, którzy w poprzednim roku prowadzili działalność przez mniej niż 60 dni, korzystali z preferencji w opłacaniu składek, wykonują pracę na rzecz byłego pracodawcy lub korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej i jednocześnie są zwolnieni z VAT.

Z programu ulg do płacenia składek mały ZUS można korzystać przez 36 miesięcy w przeciągu 60 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej. Wynika z tego, że po trzech latach korzystania z ulgi, przez kolejne dwa lata przedsiębiorca będzie musiał odprowadzać składki naliczane ryczałtowo. Warto zaznaczyć, że po upływie tego czasu, ponownie będzie można skorzystać z ulgi.

Jak zgłosić się do programu?

Do programu ulgi w opłacaniu składek ZUS trzeba zgłosić się w odpowiednim terminie i z odpowiednim kodem tytułu ubezpieczenia. W przypadku, gdy przedsiębiorca miał prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, powinien w ciągu 7 dni od zaistnienia zmiany zgłosić się z kodem 05 90 lub 05 92. Jeśli przedsiębiorca przegapił termin do 8 stycznia 2019 roku lub do 7 dni po rozpoczęciu działalności, musi czekać do ze zgłoszeniem do rozpoczęcia kolejnego roku kalendarzowego. Takie zasady obowiązują także po wprowadzeniu zmian w 2020 roku. Zgłoszenia do małego ZUS plus należało wnieść do końca lutego, jeśli przedsiębiorca uzyskał prawo do małego ZUS-u od 1 lutego, wznowił lub rozpoczął działalność w lutym 2020 roku.

Poza tym, w przypadku, gdy termin na zgłoszenie się jest krótszy niż 7 dni, ubezpieczony jest zobowiązany do wyrejestrowania i ponownego zgłoszenia do Ubezpieczeń Społecznych w terminie 7 dni od zaistnienia zmiany danych lub od daty powstania obowiązku ubezpieczenia. Przedsiębiorcy, którzy pracują na dodatkowym etacie muszą zgłosić się do małego ZUS-u, jeśli w przeciągu roku planują zakończenie umowy o pracę i będą chcieli skorzystać z tej ulgi. Jeśli nie zgłoszą się do końca lutego, wtedy będą musieli poczekać na możliwość skorzystania z ulgi w opłacaniu składek ZUS do kolejnego roku.

 

(MP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%