Zamknij

Kolej po nowemu, zintegrowana komunikacja, jeden bilet

18:26, 21.04.2021 | rj, UM
Skomentuj
REKLAMA

Na najbliższej (26 kwietnia) sesji sejmiku województwa spodziewane jest przyjęcie zmian w tegorocznym budżecie i wieloletniej prognozie finansowej, otwierających drogę do ogłoszenia przetargu, który wyłoni operatorów regionalnych kolejowych przewozów pasażerskich obsługujących linie w naszym regionie od 12 grudnia 2021 do 14 grudnia 2030.

Marszałek Piotr Całbecki zapowiada też integrację transportu kolejowego i autobusowego oraz zintegrowany bilet komunikacji publicznej w całym regionie.

- Tym przetargiem rozpoczynamy nowy rozdział w budowaniu oferty przewozów pasażerskich. Ufam, że wybrany przez nas model podziału zamówienia sprawi, iż samorządowe władze województwa będą mogły zagwarantować siatkę połączeń odpowiadającą potrzebom społecznym, także jeśli chodzi o częstotliwość i godziny kursowania pociągów - podkreśla marszałek Piotr Całbecki. 

Informacja o planowanym postępowaniu przetargowym pojawiła się 13 kwietnia w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Marszałkowskiego. Zamówienie zostanie zsegmentowane w dziesięciu przemyślanych pakietach, które zostały szczegółowo opisane. Wyszczególniono m.in. przywracane połączenia Toruń-Sierpc i Rypin-Brodnica, których reaktywacja jest naszą odpowiedzią na apele i postulaty lokalnych społeczności. 

Podczas dzisiejszej (21 kwietnia) konferencji prasowej marszałek Piotr Całbecki poinformował, że równocześnie przygotowywane są inne ważne zmiany w funkcjonowaniu publicznego transportu pasażerskiego - integracja transportu kolejowego i autobusowego oraz zintegrowany bilet komunikacji publicznej w całym regionie. 

- W najbliższym czasie samorząd województwa rozpocznie postępowanie (w trybie in-haus lub  przetargowym) wyłaniające operatorów połączeń autobusowych do kolejowych węzłów przesiadkowych, dowożących pasażerów z miejscowości położonych z dala od linii kolejowych. To dość innowacyjna formuła organizacji transportu publicznego w Polsce. Takich linii autobusowych będzie 17. Zintegrowany bilet zamierzamy wprowadzić za rok – półtora roku. Prosty w obsłudze dla pasażera, powinien zachęcać do korzystania w transportu publicznego i pozostawiania samochodów w domach -  powiedział gospodarz województwa.

Podkreślił jednocześnie, że samorząd województwa kujawsko-pomorskiego bierze na siebie całkowitą odpowiedzialność za ryzyko przychodowe w zlecanych przewozach. Nasi usługodawcy będą zobowiązani jedynie do wykonywania rzetelnych usług przewozowych, zgodnie ze standardami. Racjonalną i odpowiedzialną politykę transportową będziemy prowadzić poprzez odpowiednie ułożenie rozkładów jazdy i taryf.

[ZT]1379[/ZT]

[ZT]1378[/ZT]

 

(rj, UM)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%