Zamknij

W Gminie Janikowo staną kolumbaria. Burmistrz: "To konieczność w dzisiejszych czasach"

12:03, 26.05.2021 | fot. i tekst Gmina Janikowo
Skomentuj
REKLAMA

Gmina Janikowo rozpoczęła działania dzięki, którym na cmentarzu komunalnym staną kolumbaria. To konieczność w dzisiejszych czasach. Zwłaszcza że przybywa nam pogrzebów, a cmentarze się zapełniają.

Kolumbaria to prostopadłościenna lub niekiedy kopulasta budowla cmentarna. W ubiegłym tygodniu z jedną z firm, która zajmuje się ich montażem rozmawiał Burmistrz Janikowa Andrzej Brzeziński.

- Powodem, dla którego postanowiliśmy zainwestować w budowę kolumbarium to oczywiście znikające coraz szybciej wolne miejsca pochówkowe na cmentarzu. Liczba zgonów w Gminie Janikowo wzrosła w ostatnich latach. Biorąc pod uwagę wolne miejsca oraz fakt, że tylko część mieszkańców może być chowana w starych grobach, sytuacja wcale nie wygląda zbyt dobrze. Według naszych obliczeń wynika, że już za 20 lub 30 lat będziemy mieć duży problem gdzie ludzi chować. Stąd konieczność budowy kolumbariów - podkreśla Burmistrz.

[ZT]1507[/ZT]

Kłopot z pochówkami jest oczywiście problemem ogólnopolskim. Kolumbaria według założeń mają powstać jeszcze w pierwszej połowie 2021. Mocno spowolnią proces "zapełniania" się cmentarza.

Aktualnie projektowane dla Gminy Janikowo są dwa kolumbaria. Każde z nich zawiera 48 miejsc. W jednym miejscu mogą spocząć dwie urny. Łącznie tylko w jednym kolumbarium znajdzie się zatem miejsce dla 96 pochówków.

O zasadności takich działań przekonują statystyki. W 2019 roku na cmentarzu komunalnym odbyły się 73 pogrzeby. Rok później odnotowano 94 uroczystości pogrzebowe. Tylko w tym roku do maja na cmentarzu odbyło się 59 pogrzebów.

[ZT]1512[/ZT]

 

(fot. i tekst Gmina Janikowo)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%