Zamknij

Na kujawsko-pomorskiej kolei najprawdopodobniej zostanie zachowany status quo

12.32, 02.07.2022 Łukasz Religa, Portal Kujawski Aktualizacja: 12.34, 02.07.2022
Skomentuj
REKLAMA

W poniedziałek nastąpiło długo otwarte otwarcie ofert w przetargu kolejowym, który ma zdecydować o podziale rynku w przewozach regionalnych od grudnia bieżącego roku do grudnia aż 2030 roku. Ze złożonych ofert wynika, że najprawdopodobniej wiele się nie zmieni i dalej będzie obowiązywał podział na linie obsługiwane przez Polregio i Arrivę.

Przetarg podzielono na cztery pakiety, wpłynęły też równo cztery oferty. W pakiecie I i II oferty złożyło tylko Polregio, natomiast w pakiecie III i IV tylko Arriva, czyli przewoźnicy nie podejmują ze sobą walki, chcąc utrzymywać obowiązujący od wielu lat podział rynku.

Pierwszy pakiet (z elektryfikacją) zakłada przewozy na trasie: województwo łódzkie – Włocławek – Toruń – Bydgoszcz; na trasie województwo wielkopolskie (na Poznań) – Inowrocław – Toruń. Po 2025 roku możliwe są też przewozy na trasie Bydgoszcz – Toruń – Jabłonowo Pomorskie (pod warunkiem elektryfikacji odcinka od Torunia Głównego na wschód). Polregio za świadczenie usługi w tym pakiecie chce 39,29 zł za przejechany kilometr.

Drugi pakiet (z elektryfikacją) to przewozy od granicy województwa wielkopolskiego (na Piłę) przez Nakło do Bydgoszczy oraz z Bydgoszczy do Torunia, a także z Bydgoszczy do Inowrocławia. Tutaj Polregio chce 40,81 zł za przejechany kilometr.

Trzeci pakiet (bez elektryfikacji) to przewozy: Bydgoszcz – Tuchola – Chojnice; Bydgoszcz – Laskowice – Grudziądz oraz Wierzchucin – Szlachta; Tutaj Arriva chce 39,72 zł za przejechany kilometr.

Czwarty pakiet (bez elektryfikacji) to linia Toruń – Jabłonowo Pomorskie – Brodnica; Brodnica – Grudziądz; Toruń – Grudziądz; Bydgoszcz - Chełmża oraz Toruń – Sierpc. Za ten pakiet Arriva chce 33,68 zł.

Spalinówki tańsze od pociągów elektrycznych

Są to dość wysokie stawki, co wynika ze wzrostów cen energii, mamy też dość nietypową sytuację, że za każdy kilometr przejechany przez pociąg spalinowy zapłacimy mniej niż za pociąg elektryczny. Do tej pory było na odwrót.

Na koniec 2020 roku stawka za pociągokilometr pociągu elektrycznego wynosiła ok. 23 zł, od grudnia jak te oferty zostaną przyjęte będzie to około 40 zł.

(Łukasz Religa, Portal Kujawski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%