Zamknij

Kończy się perspektywa unijna. Województwo nie rozliczyło jeszcze 38% alokacji

07.16, 11.09.2022 Łukasz Religa, Portal Kujawski
Skomentuj
REKLAMA

Kończy się perspektywa unijna, a nasze województwo nie rozliczyło jeszcze 38% alokacji. W Urzędzie Marszałkowskim zapewne stoicki spokój.

Nie będzie to pierwsza publikacja, w której informuje, iż województwo kujawsko-pomorskie najwolniej wydatkuje fundusze z Unii Europejskiej z perspektywy finansowej 2014-2020 (z realnym rozliczeniem do końca 2023 roku). Po raz kolejny półroczne wskaźniki pokazują, że jesteśmy w tym najgorsi, ale z racji tego, że czasu pozostało już bardzo niewiele, to nie jest powód do niepokoju?

Gdy temat rozliczania alokacji z Unią Europejską pojawia się na sesjach Sejmiku Województwa marszałek reaguje zawsze ze stoickim spokojem, że mamy dobrą strategię i nie ma powodów do niepokojów, nie przemawiają do niego także argumenty radnych PiS, że inne województwa wdrażają fundusze szybciej.

Z danych przedstawionych posłom o wydatkowaniu wykorzystaniu funduszy europejskich na połowę 2022 roku wynika, że średnio województwa rozliczyły już 66% alokacji. Z racji tego, że wszystko musi być rozliczone do końca przyszłego roku, inaczej środki mogą przepaść, nie jest to na pewno optymistyczny wynik. Najlepsi jak województwo lubelskie osiągnęło już wskaźnik 79%, na drugim miejscu jest podkarpackie z 75%. Najniższy wskaźnik w skali całego kraju ma jednak kujawsko-pomorskie z 62% - zresztą na końcu byliśmy też z danych na koniec 2022 roku, na jego połowę, czy na koniec 2021 roku itd.

Czy będzie powtórka z 2015 roku?

W perspektywie finansowej 2007-2013 (z rozliczeniem do końca 2015 roku) część województw nie zdążyła wydatkować swojej alokacji. Największe zaległości miało kujawsko-pomorskie, któremu groziła utrata największej liczby środków. Rząd wynegocjował z Brukselą przedłużenie terminu rozliczenia o pół roku i jakoś dzięki temu zdążyliśmy, ale ci co rozliczali się najsprawniej, w ramach bonusu mogli zrealizować projekty powyżej wartości swojej pierwotnej alokacji.

[ZT]3481[/ZT]

[ZT]3478[/ZT]

[ZT]3462[/ZT]

(Łukasz Religa, Portal Kujawski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%