Zamknij

Ciech dalej zainteresowany kupnem solanki od Solino. Na stole setki milionów

20.40, 04.11.2022 Łukasz Religa, Portal Kujawski Aktualizacja: 20.46, 04.11.2022
Skomentuj
REKLAMA

Należące obecnie do PKN Orlen Inowrocławskie Kopalnie ,,Solino” są głównym dostarczycielem solanki na potrzeby produkcyjne koncernu Ciech, który posiada kluczowe dla siebie zakłady na terenie Kujaw. Umowy zakładają współpracę do 2026 roku, ale ostatnio w komunikacie inwestycyjnym Ciech poinformował, że trwają rozmowy, aby je przedłużyć do 2035 roku.

Ciech SA informuje, że 27 października podpisało z IKS Solino Term Scheet w sprawie warunków dostaw solanki w kolejnych latach. Term Scheet to wstępne spisanie warunków inwestycyjnych, w tym wypadku Ciech SA chce zainwestować w IKS Solino do 2026 roku około 232 mln zł na pozyskiwanie solanki, jednocześnie planuje przedłużyć współpracę do przynajmniej 2035 roku.

Można to zrozumieć w taki sposób, że Ciech zainwestuje w możliwości pozyskiwania solanki przez Solino, jednocześnie chcąc odbierać produkt końcowy na potrzeby swojej produkcji. Term Scheet to wstępne porozumienie, stąd też strony będą prowadzić dalsze negocjacje, które dotyczyć będą już bardziej szczegółowych kwestii, chociażby konkretnych inwestycji.

IKS Solino należący do PKN Orlen oprócz produkcji solanki zajmuje się też eksploatacją strategicznych dla bezpieczeństwa państwa magazynów paliw, z wykorzystaniem technologii solankowej. Grupa Ciech SA posiada w powiecie inowrocławskim dwa ważne zakłady sodowe wykorzystujące solankę: Soda Mątwy w Inowrocławiu oraz Janikosoda w Janikowie.

[ZT]3687[/ZT]

[ZT]3674[/ZT]

[ZT]3674[/ZT]

(Łukasz Religa, Portal Kujawski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%