Grupa CIECH, międzynarodowy koncern chemiczny, oferuje swoim klientom w ponad 80 krajach na niemal wszystkich kontynentach, szeroką gamę produktów. Dzięki nim powstają artykuły niezbędne w codziennym życiu milionów ludzi na całym świecie, dlatego CIECH jest ważnym elementem wielu kluczowych gałęzi gospodarek. Niektóre z oferowanych przez Grupę produktów mają bezpośredni wpływ na nasze bezpieczeństwo, pomagając m.in. w walce ze skutkami zimy i mrozów. Sól Zimowa dla bezpieczeństwa i popularna Sól Przemysłowa
Sól Zimowa skutecznie rozpuszcza sól i lód na chodnikach, zewnętrznych schodach oraz podjazdach, cechując się przy tym szybkim działaniem. Co istotne – jest bezpieczna dla każdego rodzaju chodników. Produkt powstaje w fabryce CIECH w Janikowie. W tym miejscu oraz w nowoczesnej warzelni soli warzonej w niemieckim Stassfurcie powstaje też Sól Przemysłowa, wykorzystywana do odśnieżania, ale sprawdzająca się również w wielu innych gałęziach przemysłu (np. w produkcji proszków do prania, detergentów, barwników czy w procesach elektrolizy). Produkt z polskiego i niemieckiego zakładu trafia na rynki Europy Zachodniej.
W fabryce w Janikowie są jeszcze produkowane m.in. sól kuchenna pod dobrze znaną marką Sól Kujawska, granulat solny i lizawki dla zwierząt. Segment solny CIECH stanowi jeden z sześciu podstawowych biznesów Grupy. Oprócz produkcji soli w Janikowie koło Inowrocławia na Kujawach, CIECH w 2021 roku otworzył nową warzelnię soli w niemieckim Stassfurcie. Ta największa w historii Grupy inwestycja o wartości ok. 700 mln zł zwiększa moce produkcyjne Grupy do ok. 1 mln ton soli warzonej rocznie.
Chlorek wapnia z Inowrocławia na duże śniegi w Polsce i Europie
Kolejnym produktem CIECH pomocnym w usuwaniu skutków okresowych, silnych opadów śniegu jest chlorek wapnia – substancja doskonale zastępująca popularną sól drogową w usuwaniu skutków mroźnej aury. Chlorek wapnia produkowany jest w zakładach sodowych w Inowrocławiu. Powstaje z surowców uzyskanych w procesie produkcji sody. Grupa CIECH jest wyłącznym producentem chlorku wapnia w Polsce i liderem jego sprzedaży w Europie. Zakład w Inowrocławiu może wytwarzać rocznie ok. 40 tys. ton tego produktu.
Produkt sprawdza się w usuwaniu śniegu zarówno z jezdni, jak i z chodników. Badania zależności między ubytkiem warstwy śniegu i czasem reakcji związku chemicznego wskazują, że najbardziej skuteczny w tym aspekcie jest chlorek wapnia. W niewiele ponad godzinę chlorek powoduje ubytek ponad 10,3 cm warstwy śniegu.
[ZT]6255[/ZT]
W okresach występowania intensywnych warunków zimowych w ubiegłych latach CIECH sprzedawał nawet kilkaset ton tego produktu dziennie. Oprócz naszego kraju, chlorek wapnia z Inowrocławia trafia na rynki europejskie, gdzie z powodu dynamicznych zmian klimatu zimą użycie soli drogowej przy intensywnych opadach śniegu bywa znacznie częstsze. Chlorek wapnia to substancja, która jest wydajniejsza od soli drogowej i cechuje się trzykrotnie dłuższym okresem działania, szczególnie w temperaturach niższych niż -6 stopni.
Chlorek wapnia w jakości technicznej, produkowany przez CIECH, może być używany także w innych branżach i nie tylko w zimie. Absorbuje on pył i kurz na drogach szutrowych oraz parkingach, boiskach sportowych, placach budowy czy kortach tenisowych. Służy także do osuszania gazów i cieczy w reakcjach syntezy, reguluje PH. Dodatkowo jest środkiem pomocniczym w uzdatnianiu wody. Stosuje się go również w produkcji zapraw oraz betonów (umożliwia betonowanie w temperaturze poniżej 0 stopni).
Jednym z ciekawszych obszarów zastosowań chlorku wapnia jest ogrodnictwo i rolnictwo. Środek zapobiega powstawaniu chorób, a także rozwoju grzybów, zwiększając możliwości przechowywania jabłek, truskawek czy pomidorów. Jest też źródłem łatwo przyswajalnego wapnia dla owoców i warzyw.
[ZT]6219[/ZT]
[ZT]6209[/ZT]
Trololo10:31, 15.01.2024
0 0
Sol zimowa dobre sobie. Może jeszcze sól letnia, jesienna i wiosenna? Zwykle białe coś. 10:31, 15.01.2024