Problemy Qemetici, które przełożyły się na ograniczenie produkcji w Janikosodzie i poważne zagrożenie dla zakładów Soda Mątwy w Inowrocławiu wynikają z zalewania polskiego tynku tańszą sodą z Turcji – Do Polski od kilku lat coraz gęstszym strumieniem dociera tania soda z Turcji gdzie nie obowiązują żadne ograniczenia dotyczące spalania węgla, gazu itp. a na dodatek, ta turecka soda powstaje przy wykorzystaniu taniego węgla i gazu rosyjskiego – wskazuje senator Ryszard Brejza – To nie żarty, walczymy o to, aby kujawska soda nie podzieliła losu huty „Irena”.
Senator i europoseł liczą, że dzięki włączeniu do sprawy ministra rozwoju uda się wypracować między właścicielami zakładów i polskim rządem porozumienia, chociaż kluczowe decyzje mogą zapaść na szczeblu unijnym np. wprowadzenia ceł na sody z Turcji.
Na sytuację reaguje też NSZZ Solidarność przy Inowrocławskich Kopalnia Soli ,,Solino” – Gdyby doszło do tej likwidacji, to doszłoby do produkcji 1/3 produkcji solanki, to właściwie powoduje, że podziemne magazyny przestają funkcjonować – ocenia Jerzy Gawęda, który krytykuje decyzje sprzed lat o prywatyzacji dzisiejszej Qemetici – Ciech powinien pozostać jako spółka skarbu państwa i być elementem bezpieczeństwa energetycznego.
Solidarność stoi na stanowisku, że należy znacjonalizować Qemeticę.
[ZT]10336[/ZT]
[ZT]10334[/ZT]
[ZT]10335[/ZT]
[ZT]10332[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz