Materiały dotyczące obiektu zostały zgromadzone w ewidencji zabytków. Obiekt datuje się na rok 1908. Obiekty przy Topolowej powstały jako budynki mieszkalne dla pracowników cukrowni.
Ulica Topolowa przy której budynki stoją pierwotnie nie istniała. Nie ma jej na planie miasta w 1936 roku.
Dojście do budynków prowadziło od strony terenów cukrowni, a po stronie północnej, tam gdzie dziś biegnie ulica były podwórza i ustawione równolegle do budynków mieszkalnych budynki chlewni i ustępów (o głęb. 5 m).
[FOTORELACJA]360[/FOTORELACJA]
Zlikwidowano je po wojnie, prowadząc po północnej stronie ulicę. Przed II Wojną Światową w budynku była kantyna wojskowa, a w budynku nr 6 - koszary.
Kubatura obiektu wynosi 10000m3. Powierzchnia użytkowa 1500m2 (+500 m2 piwnice).
Sytuacja obiektu w latach 90. XX wieku
Trzy budynki mieszkalne wznoszą się na obrzeżu terenu cukrowni, przy ulicy biegnącej do bramy głównej w kierunku zachodnim; są to kolejno budynek (2) przy Topolowej 6, budynek (3) przy Topolowej 7 i budynek opisywany (4) pod nr 8. Ustawione są równolegle do ulicy biegnącej wzdłuż granicy terenów cukrowni, z wejściami od ulicy.
MATERIAŁ, KONSTRUKCJA, TECHNIKA.
RZUT
Budynek na rzucie w kształcie litery L.
BRYŁA
Budynek częściowo podpiwniczony (w części wschodniej) dwukondygnacyjny z poddaszem ze ścianką kolankową, kryty dachem dwuspadowym o niewielkim spadku. Skrzydło prostopadłe zakomponowane do kalenicy prostopadłej do części głównej.
ELEWACJE
Ceglane, o około 8 warstwach cegieł, rozczłonkowane gzymsami; między piętrowymi, pod oknami piętra, pod oknami poddasza i wieńczącym. W osiach wejściowych parterach z czworak cegieł, ponad oknami i drzwiami ceglane łuki z wysuniętym kluczem.
WNĘTRZA
Część główna równoległa do ulicy 3-klatkowa, część prostopadła do jednej z klatek schodowych.
INSTALACJE.
Budynek ma instalację elektryczną, wodno-kanalizacyjną, ogrzewanie c.o. z kotłowni w piwnicy.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz