Zamknij

Umowa kupna sprzedaży samochodu

07:55, 17.04.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 07:55, 17.04.2024
pixabay pixabay

Podczas zawierania umowy kupna sprzedaży auta z osobą fizyczną, zazwyczaj sporządza się umowę. Taki dokument powinien zawierać wiele istotnych informacji, które pozwolą odróżnić go od innych umów i nadać umowie moc prawną. Z jakich elementów najczęściej składa się umowa kupna sprzedaży samochodu? O czym należy pamiętać?

Umowa kupna sprzedaży samochodu

Okazuje się, że umowa kupna sprzedaży samochodu nie została dokładnie uregulowana w przepisach Kodeksu cywilnego. To oznacza, że można ją zawrzeć nawet ustnie, przy czym znacznie ciekawszym wyborem jest forma pisemna. Niekiedy dokument ten jest potrzebny do okazania w urzędzie skarbowym lub wydziale komunikacji, co warto mieć na uwadze! Poza tym pisemna umowa kupna sprzedaży jest nieoceniona dla celów dowodowych, gdy np. dojdzie do sporu między stronami. 

W ramach umowy tego typu, sprzedawca zobowiązuje się przenieść własność auta na kupującego. Dodatkowo musi wydać przedmiot umowy, natomiast kupujący odbiera pojazd i uiszcza określoną opłatę za zakup. Co ciekawe, stronami umowy mogą być nie tylko osoby fizyczne, lecz także osoby prawne. Należy je dokładnie oznaczyć w dokumencie, tak aby możliwa była odpowiednia identyfikacja. Więcej informacji na ten temat znajdziemy na stronie Poradnik Przedsiębiorcy

Co zawiera umowa kupna sprzedaży auta?

W trakcie zawierania umowy kupna sprzedaży auta, musimy pamiętać o najważniejszych elementach takiego pisma. Sprzedawcą w takiej sytuacji może być właściciel auta lub pełnomocnik, posiadający pełnomocnictwo do reprezentowania danej osoby w dokonywaniu transakcji. Co powinna zawierać umowa kupna sprzedaży samochodu? Niezwykle ważne są tutaj następujące elementy:

  • Data i miejsce zawarcia umowy (data wpływa na termin rejestracji auta i dotyczy także jego ubezpieczenia)
  • Strony umowy (należy przedstawić dane identyfikacyjne sprzedającego i kupującego)
  • Dokładny opis przedmiotu transakcji (obejmuje markę auta, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer silnika, aktualny przebieg, kolor, numer nadwozia, karty pojazdu)
  • Cena sprzedaży auta - w formie słownej i wartościowej
  • Oświadczenie kupującego o tym, że zna stan techniczny samochodu
  • Informacja o tym, kiedy samochód zostanie przekazany kupującemu
  • Określenie, która strona ponosi koszty dotyczące zawarcia umowy
  • Podpisy każdej strony

Poza tymi informacjami, możemy zawrzeć w umowie także dodatkowe uwagi. Jest to istotne wtedy, gdy auto jest używana i posiada niesprawne elementy lub widoczne ubytki - w tym miejscu warto je wskazać. Poza tym w uwagach można wymienić dodatkowe elementy wyposażenia pojazdu, podnoszące jego wartość, takie jak wewnętrzny monitor pokładowy lub bagażnik dachowy. Pamiętajmy o tym, że umowa kupna sprzedaży samochodu powinna zawierać cenę sprzedaży, nie tylko w formie wartościowej, lecz także słownej. Kwota wskazana na umowie nie jest jednak wyznacznikiem wartości, która powinna zostać opodatkowana poprzez podatek PCC. Czym jest taki podatek? Jest to zobowiązanie regulowane od ceny rynkowej pojazdu. To oznacza, że gdy cena rynkowa auta jest wyższa niż cena wskazana w umowie, należy zastosować cenę rynkową. Faktem jest, że podatnik nie musi martwić się zapłatą podatku PCC w sytuacji, gdy nabywa auto o wartości mniejszej niż tysiąc złotych. Wspomniany podatek wynosi 2% od wartości rynkowej samochodu!

Zakup auta to spore wyzwanie, bez względu na to, czy jesteśmy początkującym, czy też doświadczonym kierowcą. Musimy zastanowić się nad tym, jakie są nasze oczekiwania, jakie mamy środki na zakup pojazdu i na czym najbardziej nam zależy. Nie jest łatwo znaleźć wymarzone auto dla siebie lub rodziny, zwłaszcza że ceny samochodów wciąż się zwiększają. Podczas zawierania transakcji kupna sprzedaży, z pewnością warto zawrzeć odpowiednią umowę w formie pisemnej. Jest to ważne zarówno z punktu widzenia kupującego, jak i sprzedającego pojazd. Na szczęście stworzenie umowy kupna sprzedaży samochodu nie wymaga posiadania specjalnych umiejętności - to proste zadanie, z którym szybko sobie poradzimy. 

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%