Zamknij

Jak uzyskać zaświadczenie o niekaralności?

art. sponsorowany + 15:29, 19.07.2024 Aktualizacja: 15:30, 19.07.2024
pixabay pixabay

Zaświadczenie o niekaralności to dokument, który możemy uzyskać listownie, przez Internet lub za pomocą formularza w punkcie informacyjnym. Jest wydawane od razu i kosztuje od 20 do 30 złotych. Zazwyczaj jest nam potrzebne wtedy, gdy kandydujemy na niektóre stanowiska. Opłata za wydanie dokumentu jest niższa w razie składania elektronicznego wniosku lub wyższa w formie tradycyjnej. W pierwszym przypadku wpłacamy 20 złotych przy wypełnianiu wniosku, korzystając z elektronicznych płatności. Z kolei za wniosek papierowy płacimy przelewem na konto Ministra Sprawiedliwości, gotówką w kasie sądu lub Ministerstwa Sprawiedliwości lub znakami opłaty sądowej (zakupimy je w kasie sądu). Co jeszcze warto wiedzieć o zaświadczeniu o niekaralności? Jak uzyskać ten dokument bez wychodzenia z domu?

Zaświadczenie o niekaralności

Za zaświadczenie o niekaralności nie płacą wolontariusze, którzy chcą zostać kierownikami lub wychowawcami na obozie/kolonii dla dzieci i młodzieży. W tej sytuacji konieczne jest dołączenie pisma od organizatora wydarzenia. Ma ono na celu potwierdzać, że dana osoba pragnie jako wolontariusz pracować na obozie. Na szczęście takie zaświadczenie uzyskamy przez Internet, bez konieczności opuszczania domu. Każdy może skorzystać z tego wygodnego rozwiązania! Cenne informacje w tym zakresie znajdują się na stronie Poradnik Przedsiębiorcy

Jak uzyskać zaświadczenie o niekaralności przez Internet? Musimy wykonać kilka następujących kroków:

  • Posiadanie bezpłatnego Profilu Zaufanego lub komercyjnego certyfikatu kwalifikowanego (jest to potrzebne do podpisania wniosku)
  • Założenie konta na stronie Krajowego Rejestru Karnego
  • Złożenie wniosku na platformie KRK o wydanie zaświadczenia o niekaralności
  • Opłacenie wniosku (w wysokości 20 złotych)
  • Podpisanie wniosku certyfikatem kwalifikowanym lub Profilem Zaufanym

Zaświadczenie o niekaralności otrzymamy w następnych 10 dniach kalendarzowych, licząc od dnia następnego po dniu złożenia wniosku. Dokument ten wskazuje na dzień jego wydanie, dlatego nie ma możliwości uzyskania zaświadczenia ze wsteczną datą. Jeżeli informacja ma dotyczyć danych z rejestru karnego innego państwa członkowskiego UE, czas ten ulega wydłużeniu do 20 dni roboczych dla osób fizycznych i do 10 dni roboczych dla innych uprawnionych podmiotów. Korzystamy zatem z elektronicznej formy XML, podpisanej bezpiecznym podpisem elektronicznym. Plik wydrukowany nie jest dokumentem - jest nim jedynie cyfrowa wersja (można posługiwać się zapisem na USB lub płycie CD). 

Gdzie złożyć wniosek o zaświadczenie o niekaralności?

Istnieje możliwość uzyskania takiego zaświadczenia także w sposób tradycyjny, poprzez wypełnienie formularza. Wtedy wniosek składamy w Biurze Informacyjnym Krajowego Rejestru Karnego w Warszawie lub w dowolnym punkcie informacyjnym Krajowego Rejestru Sądowego, działającym przy sądach. Pamiętajmy o tym, aby dołączyć do wniosku potwierdzenia zapłaty (30 złotych) - w formie potwierdzenia przelewu, przez zapłatę na miejscu lub w punkcie informacyjnym. Plusem jest to, że zaświadczenie o niekaralności jest wydawane tutaj bez zbędnej zwłoki, w terminie do 7 dni. W praktyce jednak najczęściej bardzo szybko uzyskujemy ten dokument, przy czym trzeba pamiętać o posiadaniu dokumentu potwierdzającego tożsamość. Do dyspozycji mamy dowolny punkt informacyjny KRK, co oznacza, że nie musi on wiązać się z naszym miejscem zamieszkania. Dodatkowo sprawę załatwimy przez pełnomocnika, w zależności od swoich potrzeb.

Podsumowując, warto zauważyć, że zaświadczenie o niekaralności jest wydawane zazwyczaj w trakcie starania się o niektóre stanowiska. Uzyskanie zaświadczenia nie jest trudne i można wykonać to zadanie nawet bez wychodzenia z domu, przez Internet. Jeśli chodzi o opłatę, w elektronicznej formie jest to 20 złotych, a w przypadku tradycyjnego ubiegania się o dokument - 30 złotych. Zaświadczenie o niekaralności następnie otrzymamy w ciągu kolejnych dziesięciu dni roboczych z datą wydania, dlatego nie można uzyskać dokumentu ze wsteczną datą.  

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop