Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) obejmuje środki zgromadzone przez pracodawcę na osobnym rachunku bankowym, które są wykorzystywane na wsparcie finansowe dla pracowników. Warto wiedzieć, że takie rozwiązanie jest obowiązkowe dla każdego pracodawcy z jednostek samorządowych i budżetowych oraz dla firm zatrudniających co najmniej 50 pracowników (na pełne etaty, na dzień 1 stycznia danego roku). Wysokość odpisów jest tutaj dokładnie określona. Co musimy wiedzieć o Funduszu Świadczeń Socjalnych? Jakie możliwości daje ZFŚS i czym się wyróżnia?
Faktem jest, że Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych składa się ze środków pieniężnych, którymi dysponuje pracodawca. Ustawa jednak określa to, na co nie można wykorzystywać środków z tego funduszu. Niekiedy jednak dochodzi do nieprawidłowego pożytkowania pieniędzy, co wiąże się z brakiem wskazania wszystkich możliwości w ustawie. ZFŚS powinien wiązać się z pomocą socjalną dla wszystkich pracowników lub dla tych, którzy aktualnie znajdują się w trudnej sytuacji życiowej lub finansowej. Istotne informacje w tym temacie znajdziemy w serwisie Poradnik Pracownika.
Na co można wykorzystać Fundusz Socjalny? Przykłady wykorzystania środków z ZFŚS są następujące:
A na co nie należy wykorzystywać środków z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych? Pracodawca nie powinien sięgać po pieniądze z tego źródła na finansowanie firmowej stołówki, zakup środków trwałych, wynagrodzenie pracowników obsługujących fundusz socjalny, finansowanie dojazdów do miejsca pracy, imprezy świąteczne, integracyjne, zapewnienie szczepień lub prywatnej opieki medycznej, nagrody okolicznościowe, nagrody i premie, czy też edukację pracowników.
W przepisach znajdziemy (w pewnej części) informację o tym, kto może skorzystać z zakładowej pomocy socjalnej. Pracodawca musi rozdysponować pieniądze między pracowników, zależnie od sytuacji życiowej, rodzinnej, materialnej i zdrowotnej. Nie ma zatem możliwości wypłacania funduszy w równej wysokości dla każdej osoby. Poza tym zabronione jest uzależnienie wypłaty środków od stażu pracy, oceny jakości pracy, czy też wymiaru etatu lub rodzaju umowy. Dokładne regulacje w tym temacie powinny zostać określone w wewnętrznym regulaminie ZFŚS w firmie. Kto może starać się o przyznanie prawa do skorzystania z funduszu socjalnego? Taka opcja jest dostępna przede wszystkim dla:
Aby skorzystać z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, trzeba złożyć wniosek do odpowiedniej komórki w swojej firmie. Szczegółowe informacje o wnioskach i wymaganych dokumentach należy określić w wewnętrznym regulaminie funduszu zakładowego. Tutaj wskazuje się także proces przyznawania pieniędzy, konieczność spełnienia wymogów, czas rozpatrzenia wniosku i inne ważne informacje. Dzięki temu pracownicy doskonale wiedzą, w jakich sytuacjach można starać się o dodatkowe środki pieniężne z funduszu socjalnego w swoim miejscu pracy.
Podsumowując, warto zauważyć, że ZFŚS działa w wielu firmach. Ma on na celu zapewniać wsparcie finansowe dla pracowników, przykładowo gdy znajdują się oni w trudnej sytuacji życiowej.