Zamknij

Na co zwrócić uwagę w czasie kupowania motocykla?

04:59, 19.05.2021 | materiał sponsorowany

Jakie uprawnienia są konieczne do kierowania skuterem?

Zanim rozpoczniemy wybieranie konkretnego modelu, należy zwrócić uwagę na wymogi, jakie są konieczne do spełnienia, aby móc poruszać się skuterem. W przypadku, gdy zdecydujemy się na jednoślad, którego pojemność nie przekracza 50 ccm, posiadanie prawa jazdy nie będzie konieczne, mowa oczywiście o osobach pełnoletnich. Na tym jednak nie koniec, sprzętami tego typu mogą jeździć także nastolatkowie, którzy ukończyli 14 lat oraz mają prawo jazdy kategorii AM. Jeśli jednak na oku mamy modele, których moc przekracza wspominane 50 ccm, konieczne będzie zdobycie określonych uprawnień. Takie i inne sprzęty możemy zakupić na https://allegro.pl/kategoria/motocykle-i-quady-300685?typ-nadwozia=Skutery.

Co warto wiedzieć na temat mocy skuterów

W przypadku, gdy zamierzamy zakupić skuter dla swojego dziecka, czy też samego siebie, konieczne będzie określenie, w jakich sytuacjach będziemy go wykorzystywali. Dlaczego jest to tak ważne? To między innymi od tego będzie zależna moc, na jaką się zdecydujemy. Najpopularniejsze skutery to te, których pojemność silnika wynosi 50 ccm. Sprzęty te są w stanie rozpędzić się do około 45 km/h, a ich wielką zaletą są nieduże gabaryty. Dzięki nim możliwe jest swobodne oraz płynne poruszanie się w ruchu miejskim. Jeśli jednak chcemy w miarę szybko przemierzać kolejne kilometry w ruchu ulicznym, a także organizować nieco dalsze wycieczki, znacznie lepszym wyborem będzie nieco mocniejszy skuter. W takich wypadkach warto pomyśleć o pojemności, która przekracza 125 ccm. Jednoślady te bardzo często wyposażone są w dodatkowe schowki, co okazuje się nieocenione w czasie jazdy. Oczywiste jest jednak to, że sprzęty tego typu są również cięższe, co w wielu sytuacjach będzie niemałą wadą. 

Typ silników - jak to wygląda?

Skutery, jakie obecnie są dostępne na rynku, mogą charakteryzować się trzema rodzajami silników:

Spalinowym;

Elektrycznym;

Hybrydowym.

Najpopularniejszym oraz bardzo praktycznym rozwiązaniem są sprzęty spalinowe. W tym wypadku do wyboru mamy rozwiązania dwusuwowe oraz czterosuwowe. Pierwsza propozycja jest zarówno niedroga, jak i prosta w naprawie. Z kolei silniki czterosuwowe najczęściej znajdziemy w większych sprzętach, a ich zaletą jest ekologiczność oraz oszczędność.

Oczywiste jest jednak to, że najbardziej przyjaznym rozwiązaniem dla środowiska będą skutery elektryczne. Co więcej, cechuje je ogromna oszczędność oraz świetna kultura pracy. Niemałą wadą jest jednak długi czas ładowania, który na dłuższą metę okazuje się bardzo uciążliwy. 

Właśnie dlatego złotym środkiem może okazać się propozycja hybrydowa, która zapewnia nam zalety silnika spalinowego oraz elektrycznego. Jak działa to rozwiązanie? Przy niedużej prędkości skuter wykorzystuje silnik elektryczny, jeśli jednak przyspieszymy, do użytku wchodzi jednostka spalinowa. Wielką zaletą tego rozwiązania jest możliwość jazdy nawet po rozładowaniu baterii.

Na jakich parametrach się skupić w czasie wyboru skutera?

Kiedy już określimy moc oraz typ silnika naszego nowego sprzętu, warto także zwrócić uwagę na wielkość kół. Im większa, tym nasza stabilność na drodze także będzie lepsza. Właśnie dlatego warto celować w 13-14-calowe koła. Nie bez znaczenia są również hamulce, które przecież wpływają na nasze bezpieczeństwo. W związku z tym należy unikać hamulców bębnowych, które są znacznie mniej wydajne niż rozwiązanie tarczowe. 

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%