Zamknij

Podejrzewasz, że Twoje dziecko bierze dopalacze? Sprawdź jak reagować!

13:35, 30.09.2021 MP Aktualizacja: 14:09, 30.09.2021
Skomentuj

Dopalacze znane w Anglii jako designer drugs, a w Niemczech jako Designerdroge to nowe narkotyki, do których mają dostęp coraz młodsze dzieci. Inne nazwy to smarts, legal highs czy boosters. Dopalacze to nazwa potoczna dla różnych mieszanej niebezpiecznych dla organizmu człowieka substancji psychoaktywnych. Czym są? Jakie są rodzaje dopalaczy i co robić, jeśli twoje dziecko zażywa dopalacze?

Czym są dopalacze?

Dopalacze to potoczna nazwa dla produktów o składzie zawierającym substancje psychoaktywne. Są uznawane za tak zwane nowe narkotyki, ponieważ działają na układ nerwowy człowieka w podobny sposób jak dotychczas znane narkotyki, jednak na liście niebezpiecznych substancji znalazły się dopiero w 2018 r., kiedy została uchwalona nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii i ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Dopalacze przyjmowane nawet w niewielkiej ilości oddziałują na mózg, a ich przyjmowanie łatwo zamienia się w uzależnienie. Dopalacze są niezwykle groźne dla człowieka i spożywane mimo napisu na opakowaniu, że “Produkt nie jest przeznaczony do spożycia”.

Rodzaje dopalaczy

Historia dopalaczy sięga co najmniej lat 80. XX wieku. Od tego czasu rozpowszechniły się na cały świat i stanowią poważna zagrożenie dla zdrowia i życia szczególnie młodych i nieświadomych zagrożeń młodych ludzi.

Chociaż historia zna przypadki śmierci z powodu przyjmowania dopalaczy, nie jest to dla wielu osób powód do tego, aby przestać je brać. Wyróżnia się kilka rodzajów dopalaczy, które różnią się między sobą sposobem działania.

Dopalacze o działaniu pobudzającym

Efekt przyjmowania środków o działaniu pobudzającym jest podobny do tego, jaki można osiągnąć, zażywając tradycyjne narkotyki takie jak kokaina czy amfetamina. Substancje o działaniu pobudzającym są stosowane w celu zwiększenia pobudzenia i energii lub poprawy nastroju. Powodują u osoby przyjmującej podwyższenie tętna i większą nerwowość, co w konsekwencji prowadzi do:

  • zaburzeń neurologicznych,
  • halucynacji,
  • zaburzeń pracy serca.

Zwykle są dostępne w formie proszku, pigułek lub kryształków. Zażywa się je poprzez wciąganie przez nos, połykanie lub w formie zastrzyków.

Dopalacze o działaniu halucynogennym

Substancje halucynogenne są reklamowane jako substancje, dzięki którym można doświadczyć niezapomnianych wrażeń i kontaktu poza rzeczywistością. Mają mieć działanie podobne do przyjmowania LSD czy grzybków halucynogennych. Po zażyciu dopalaczy o działaniu halucynogennym mogą pojawić się objawy lęku i paniki, nudności, bezsenność, halucynacje, a także utrata kontroli nad własnym zachowaniem. Dopalacze halucynogenne można spotkać w postaci nasączonych kawałków papieru lub w formie płynu. Zwykle są połykane lub podawane w formie dożylnej.

Dopalacze o działaniu podobnym do działania marihuany

Celem stosowania dopalaczy reklamowanych jak naśladujące marihuanę jest odprężenie, wprawienie się w dobry nastrój i rozluźnienie. Po ich zażyciu faktycznie możliwe jest odczuwanie chwili błogości, jednak pojawia się także:

  • nerwowość,
  • drgawki,
  • gonitwa myśli,
  • a często także utrata przytomności.

Substancje występują w formie mieszanek ziołowych i proszku, które się pali.

 

Ryzyko zażywania dopalaczy

Zażywanie dopalaczy o działaniu pobudzającym, halucynogennym czy o działaniu reklamowanym jako podobne do działania marihuany może powodować wiele zaburzeń psychotycznych, a także upośledza funkcjonowanie fizyczne organizmu. Osoby, które zażyły dopalacze mogą utracić kontakt z rzeczywistością.

Narażają się na śmieszność, mogą mieć halucynacje, lęki, być agresywne, powodować wypadki. Co więcej, doświadczać nieprzyjemnych objawów takich jak bóle w klatce piersiowej, drgawki, utrata przytomności, wymioty itd.  Dzieci nie znają dawek, w jakich mogą przyjmować substancje, co niekiedy prowadzi do przedawkowania i śmierci.

Popularność dopalaczy wśród młodzieży

Wiesz już czym są dopalacze i jakie są rodzaje dopalaczy, więc pewnie zastanawiasz się, jak to możliwe, że dopalacze są dostępne dla dzieci i młodzieży. Handel narkotykami w szkołach to technika znana od lat, której starają się przeciwdziałać różne akcje, szkolne koła pozalekcyjne, konkursy, świetlice, Krajowe Biuro Do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii czy ośrodki leczenia uzależnień. Dopalacze stale przyjmują jednak nowe formy, co utrudnia ich wykrycie i rozpowszechnianie.

Popularność ich wśród dzieci i młodzieży często wynika z potrzeby bycia lubianym, próbowania nowych rzeczy i oderwania się od rzeczywistości.

Zażywanie narkotyków może być także powodowane strachem przed przyjmowaniem tradycyjnych narkotyków lub utrudnionym dostępem do nich, jednocześnie traktując dopalacze jako “lepsze narkotyki”. Dzieci nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że nie wiadomo, jakie substancje psychoaktywne znajdują się w dopalaczach, w jakich warunkach były przygotowywane i jak działają na organizm.

Co naraża na przyjmowanie dopalaczy?

  • - niskie poczucie własnej wartości - dbaj, aby twoje dziecko czuło się potrzebne, wartościowe i kochane,
  • - brak umiejętności odmawiania - strach przed presją paraliżuje wiele osób, dlatego od najmłodszych lat ucz dziecko asertywności i stawiania granic,
  • - dużo wolnego czasu - dzieci, które się nudzą mają różne pomysły, dlatego zadbaj o to, by plan dnia twojego dziecka był dobrze zbilansowany,
  • - złe towarzystwo - dzieci potrzebują rówieśników do prawidłowego rozwoju, ale pamiętaj, że niekontrolowane znajomości mogą być niebezpieczne,
  • - nieumiejętność radzenia sobie z emocjami - uciekanie przed problemami nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem. Dawaj dobry przykład. Pokazuj, że rzeczowa rozmowa to najlepszy sposób rozwiązywania konfliktów,
  • - brak umiejętności przewidywania konsekwencji - edukuj dziecko i pokazuj mu piękny świat, ale też jego mroczną stronę.

Moje dziecko bierze dopalacze - co robić?

Jeśli zauważysz u dziecka niepokojące objawy, które mogą wskazywać na przyjmowanie dopalaczy - nie czekaj. Koniecznie przeprowadzać z dzieckiem poważną rozmowę. Zachowaj jednak spokój i chociaż może to być trudne, postaraj się nie unosić głosu. Zadbaj o komfortowe warunki rozmowy.

Pamiętaj, że twoje dziecko nie przyjmuje dopalaczy bez powodu. Postaraj się je poznać. Co więcej, uświadom twoje dziecko, że niezależnie od sposobu patrzenia na świat, marzeń, planów i cech, zażywając narkotyki naraża się na problemy w szkole, z przyjaciółmi, z pracą, a także problemy prawne. Zażywając dopalacze łatwo stać się osobą uzależnioną. Wtedy jedynym rozwiązaniem jest terapia w ośrodku leczenia uzależnień.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%