Zamknij

Najczęstsze błędy w instalacjach elektrycznych. Czy prawdziwe ORŁY Elektryki mogą ich uniknąć?

13:04, 25.08.2020 | materiały partnera

Bezpieczne i wygodne użytkowanie domu warunkuje prawidłowo rozplanowana i zamontowana instalacja elektryczna. Często jednak za naprawę gniazdek czy włączników świateł zabieramy się sami. Czy słusznie? Jak uniknąć podstawowych błędów w naprawie i konserwacji instalacji elektrycznej?

Nigdy nie pomijaj planu

Jeszcze zanim na ścianach naszego domu czy mieszkania pojawią się tynki, musimy rozplanować całą instalację elektryczną. Niezbędna jest tutaj wiedza gdzie będą znajdować się: rozdzielnica, punkty oświetleniowe i ich włączniki, gniazdka oraz przyłącza stałych urządzeń elektrycznych. Zwyczajowo, wstępny plan rozrysowuje się kredą na ścianach budynku. Potem jednak, warto przenieść go na karty papieru lub zrobić zdjęcie, by podczas wiercenia np. otworów na kołki podtrzymujące kredens czy szafę, nie uszkodzić przewodów elektrycznych.

Gdzie dać rozdzielnicę?

Rozdzielnica instalacji elektrycznej to swoiste centrum zarządzania dla całego mieszkania. Jest to istotne, by dostęp do skrzynki był swobodny i łatwy, również wtedy gdy wystąpiła nagła awaria i nie mamy czasu na szukanie jej w wymyślnych schowkach. Przyjęło się też, że rozdzielnicę najlepiej zamontować zaraz przy wejściu do obiektu (w holu, wiatrołapie) – jest to pomocne szczególnie w mieszkaniach. Pamiętajmy by w rozdzielnicy umieścić tzw. główne wyłączniki prądu, nie tylko dla całego mieszkania, ale również poszczególnych pomieszczeń. Ten zabieg bardzo ułatwi nam wszelkie prace konserwacyjne lub szybkie wyłączenie instalacji, np. przed wyjazdem na wakacje, bez konieczności sprawdzania, czy na pewno wszystkie sprzęty zostały odłączone.

Najczęściej popełniane błędy

Jednym z najczęstszych błędów jest brak przemyślanego rozplanowania jak przewody powinny zostać rozprowadzone. Nie robimy planów ani dokumentacji, więc de facto nie wiemy gdzie przewód tak naprawdę się znajduje. Nowicjusze, nie będą również świadomi, że dobór koloru izolacji kabla do jego przeznaczenia ma znaczenie. Ułatwia nam on późniejsze rozpoznanie jaki przewód uległ uszkodzeniu lub gdzie go szukać. Zdarza się też, że elektrycy-amatorzy przeprowadzają instalację elektryczną zbyt blisko kominków i piecyków, co może skutkować szybkim niszczeniem się całego systemu.

Elektryka – jak nie dać się błędom

Elektrycy amatorzy powinni bardzo uważać podczas instalacji i konserwacji instalacji elektrycznej. Uniknięcie wielu błędów jest możliwe, gdy posiądziemy odpowiednią wiedzę, ale na bezpieczeństwie domowników lepiej nie eksperymentować. Zaufajmy fachowcom, których znajdziesz na stronie plebiscytu Orły Elektryki: https://www.orlyelektryki.pl/. Są oni wybierani do grona najlepszych na podstawie ocen klientów, zgromadzonych z portali typu Cylex, pkt, Panorama Firm, Google Maps czy Zumi. Średnia wyciągnięta z tych danych musi być równa lub większa od 8 punktów (10 = max). Widać więc, że trzeba wykazać się bardzo dobrą jakością usług, by utrzymać tak wysokie noty. Plebiscyt Orły Elektryki dla przedsiębiorców jest darmowy, nie ma więc mowy o „kupowaniu certyfikatów”, które nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%