Zamknij

Jak urządzić przedogródek?

00:00, 20.06.2018 artykuł sponsorowany
Skomentuj

Przedogródek to nasza wizytówka. To ona staje się naszym znakiem rozpoznawczym , wita naszych gości, zapowiada ogród. Jak urządzić przedogródek, radzimy w artykule.

Przedogródek stanowi stylową wizytówkę kiedy jest zadbany i unikatowy.

Każdy ogród powinien mieć kilka części - są to część wypoczynkowa, część gospodarcza oraz część reprezentacyjna, czyli przedogródek.

Przedogródek to część jaka znajduje się pomiędzy wejściem do domu, a furtką, albo która towarzyszy pojazdowi do domu.

Przestrzeń ta może ograniczać się do rabaty przy furtce, może to być kilka roślin w donicach na schodach, albo będzie to większa przestrzeń, wzdłuż ścieżki, podjazdu, czy kawałek “ziemi” przed domem.

Przestrzeń przed domem jest miejscem odwiedzanym przez każdego z naszych gości. Niezależnie czy zapowiedziany czy nie - każdy kto przychodzi do naszego domu, będzie przez niego przechodził. Dlatego jest to bardzo ważna część ogrodu. Przedogródek stanowi naszą wizytówkę. Na jego podstawie będziemy oceniani. Dlatego bardzo ważne jest, aby ta część ogrodu była zadbana, starannie wypielęgnowana oraz bardzo atrakcyjna.

Miejsce to będzie w pewien sposób przedstawiać nas innym - nawet nieznanym osobom. Listonosz, sąsiedzi, przypadkowi przechodnie - każdy z nich na postawie tej, urządzonej przez nas przestrzeni, wystawi nam opinię. Dlatego rola przedogródka jest bardzo istotna, a niestety cały czas niedoceniania. Warto jest starannie zaplanować oraz wykonać tę przestrzeń. Jak? Przedstawiamy kilka zasad aranżacji przedogródka.

Przedogródek zapowiada ogród

Poprzez przedogródek dajemy również przedsmak tego, co znajduje się w ogrodzie. Dlatego powinien on zaciekawiać, ale również stanowić połączenie z ogrodem. Stosujemy tu więc ten sam styl - te same kolory, tworzywa, podobne rośliny. Ważne jest to powiązanie, poniewaz ogród staje się całością.

Oczywiście ogród jest przedłużeniem domu, więc od razu cała przestrzeń - zarówno wnętrze domu, jak też ogród i przedogródek są harmonijne, spójne, stylowe.

W przedogródku dajemy zapowiedź tego co czeka gości w ogrodzie, nie każdy jednak do niego dotrze, więc staramy się aby ta część ogrodu była również atrakcyjna i zaskakująca.

Przestrzeń przedogródka powinna być spójna ze stylem domu i dalszego ogrodu .

Kilka zasad w przedogródku

Przedogródek jest najczęściej małą przestrzenią, dlatego nie wszystko możemy tu włożyć. Ogranicza nas drobna przestrzeń, która ma wyglądać porządnie, stylowo i atrakcyjnie przez cały rok. Dlatego bardzo ważne są rośliny jakie wybierzemy. Mamy ograniczoną przestrzeń, więc gatunków i egzemplarzy nie będzie zbyt dużo. Rośliny jakie wybierzemy powinny być jak najdłużej atrakcyjne. Jest ich mało, ale w przedogródku nie może być nudno, czy brzydko. Staramy się więc wybrać gatunki, które przez 4 pory roku zmieniają się i zdobią ogród. Aby jednak stworzyć pewną bazę przedogródka, stosujemy tu kilka roślin iglastych - które będą stałym, pięknym, szkieletem tej przestrzeni. Iglaki uzupełniamy zmiennymi krzewami i drzewami liściastymi, podsmażamy bylinami.

Dekoracje w donicach będą stanowić ciekawą dekorację przestrzeni

Donice ogrodowe z drewna, betonu, tworzywa sztucznego, ustawione na schodach przy wejściu to klasyczny, zawsze udany patent na atrakcyjne wejście do domu. Donice pozwalają nam również łatwo zmieniać wystrój - posadzone w nich rośliny sezonowe, jak bratki, pelargonie, czy wrzosy, będą stanowić piękną dekorację oraz urozmaicą przestrzeń ogrodu.

Sprawdzone gatunki do przedogródka to na przykład :

  • bukszpan szczególnie strzyżony w kule, ta roślina doskonale rośnie również w donicach,
  • brzoza Doorenbos,
  • trawy ozdobne,
  • rośliny cebulowe - jak czosnek, tulipany, itp. które zachwycają na wiosnę,
  • róże, zarówno na pniu, rabatowe, jak też pnące,
  • wierzba Hakuro Nishiki,
  • dereń,
  • lawenda,
  • rajskie jabłonie,
  • tawuły,
  • trzmieliny,
  • hortensje,
  • platany,
  • klony,
  • świerki, zwłaszcza małe odmiany, lub kuliste,
  • z bylin: hosty, żurawki, szałwie, kocimiętki, bluszcz jako pnącze, rozchodniki, liliowce,

Nie tylko jednak rośliny są ważne w przedogródku. Ta przestrzeń jest tworzona również przez elementy małej architektury, jak nawierzchnie, konstrukcje czy meble ogrodowe.

Najważniejszym kryterium jakim powinniśmy się kierować podczas wyboru materiałów oraz tych elementów, to wysoka jakość oraz doskonały wygląd. Nawierzchnie czy meble powinny zachycać, by wykonane staranne oraz nie poddawać się działaniu czasu.

Jako materiał na ścieżki doskonale sprawdzi się kostka granitowa, czy inny kamień. Wyściółka rabat zdecydowanie lepiej prezentuje się w formie ozdobnych kamieni, niż kory. Każde tworzywo powinno być wysokiej jakości, oraz doskonale współgrać z założonym stylem ogrodu, z architekturą budynku, jego stylem wewnątrz.

W przedogródku powinny znajdować się rośliny zapewniające zmienność.

Natomiast jeżeli chodzi o meble ogrodowe - powinniśmy wybierać je ostrożnie i oszczędnie. W przedogródku możemy postawić pojedynczą ławkę, czy to przy wejściu, czy koło domu, na werandzie . Nie powinno się urządzać w tej strefie miejsca do relaksu. Po pierwsze my nie będziemy się czuć komfortowo, wypoczywając “na widoku”. Po drugie nie jest to miejsce na taką funkcję, Dlatego meble powinny być ograniczone do minimum. Możemy jednak wybrać meble, które będą perełkami. Wysokiej jakości, unikatowy design czy ciekawy kolor - coś co uczyni nasz przedogródek wyjątkowym.

Urządzając przedogródek nie zapominajmy o jego funkcji. Przedogródek ma nas zaprowadzić do domu. Dlatego połączenie pomiędzy wejściem na posesję, a wejściem do domu powinno być bezpieczne, czytelne i ładne. Ścieżka prowadząca do drzwi powinna przebiegać jak najskrytszą trasą. Nawierzchnia musi być bezpieczna, gładka i równa. Wejście do domu ma być doskonale widoczne, nie może ukrywać się za gęstymi roślinami. Również po zmroku dojście do domu ma być łatwe i bezpieczne.

Ogródek powinien komponować się z ogrodem.

Pielęgnacja przedogródka

Przedogródek powinien być zawsze wypielęgnowany, zadbany i atrakcyjny. Jeżeli nie chcemy spędzać zbyt dużo czasu podczas prac w ogrodzie, powinniśmy wybierać rośliny jak najbardziej samodzielne.

Na co zwrócić uwagę w przedogródku?

- trawnik powinien być zawsze skoszony, zwarty, gęsty, tworzyć gęsty dywan,

- rabaty musz abyć zdrowe, bujne, barwne, staramy się usuwać przekwitnięte kwiatostany, suche czy chore części roślin,

- nie możemy dopuścić do rozwoju chwastów, przedogródek musi być zawsze wypielęgnowany,

- dbamy o podlewanie roślin, warto zastosować system nawadniania, jeżeli nie mamy czasu na podlewanie ręczne,

Co możemy ustawiać w przedogródku?

W przedogródku staramy się stworzyć przestrzeń atrakcyjną, ale unikamy prywatnych, osobistych dodatków. Jest to część bardziej oficjalna, którą każdy widzi.

W każdym przedogródku znajduje się skrzynka na listy. Możemy ją wyeksponować poprzez posadzenie przy niej barwne rabaty. Staraj się ustawić ją w początkowej strefie przedogródka.

Tu również stawiamy dekoracje jak lampiony, rzeźby, czy nawet mała fontanna. Każdy taki element nada tej przestrzeni wyjątkowy charakter. Przedogródek stanie się gustowny i stylowy.

Oświetlenie ogrodu pozwala ukazać jego nowe oblicze.

Bardzo ważne jest oświetlenie w przedogródku, tak aby każdy gość, nawet ten, który jest u nas pierwszy raz mógł bez problemu trafić do drzwi. Lampy ogrodowe są tu niezbędne. Lokalizujemy je wzdłuż ścieżek, a także przy drzwiach czy schodach. Lampy ogrodowe mogą również podkreślić szczególnie atrakcyjne elementy. Iluminacja ogrodu pozwala nam nadać przedogródków i zupełnie nowy wygląd - światło wyłania i podkreśla to,czego w dzień nie widać. Jest to ciekawa forma urozmaicenia ogrodu.

Czasami w przedogródku musimy zlokalizować liczniki, czy inne urządzenie gospodarcze, ale miejsce ma sieci. Wtedy starajmy się je maksymalnie zamaskować, tak aby nie były odstraszające. Z pomocą przychodzą nam liczne rośliny pnące, które szybko maskują to co niepotrzebne.

Każdy przedogródek powinien być gustowny, stylowy i atrakcyjny. Zmienność zapewniona przez ciekawe rośliny, oraz doskonała podstawa w materiałach i elementach małej architektury wysokiej jakości to dwa niezbędne komponenty tej przestrzeni. Przedogródek wystawia nam wizytówkę, więc postarajmy się, aby była piękna.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(12)

KatarzynaKatarzyna

1 0

Cudowne przedogródki, to naprawdę wizytówka domu ;-) 11:56, 22.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

PatrycjaPatrycja

0 0

Pomysły ciekawe, naprawdę warto się zapoznać ale trzeba się trzymać wszystkiego krop po kroku, by naprawdę był efekt! 13:52, 06.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZuzaZuza

0 0

Zgdadzam się, każdy w naszej miejscowości powinien przeczytac ten poradnik, moze w koncu ludzie by bardziej zwracali uwage 15:39, 04.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GabrielaGabriela

0 0

Lampy świetlne! EXTRA SĄ! 11:00, 19.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ŁucjaŁucja

0 0

Właśnie też już gdzieś widziałam te lamki, ktoś je ma? Jak się sprawują? Czy one są na prąd? 11:03, 22.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PamelaPamela

0 0

Ogród przed domkiem to wprost wizytówka domu. Warto zadbać o estetykę i porządek 15:16, 28.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MagdaMagda

0 0

Kwiaty w doniczkach to przepiękny dodatek 08:54, 26.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KarolinaKarolina

0 0

Jeśli miałabym taką wizytówkę - to na pewno każdy by chętnie zaglądał. Sama inspiruje się od innych :) 11:18, 13.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MariannaMarianna

0 0

Zgadzam się, że przedogródek jest ważny. Mój wygląda tragicznie i muszę się w końcu za niego zabrać 14:05, 23.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LilaLila

0 0

Zgadzam się. Lampy są piękne. Muszę w takie zainwestować 10:38, 03.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AgataAgata

0 0

Ładne wejście to rzeczywiście wizytówka domu 07:51, 01.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SaraSara

0 0

Zdecydowanie w te lato postawię na remont przedogródka, dzięki za porady! 13:38, 04.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%