Zamknij

Starcie Brejzy z Bogdanowiczem na wykresach. W Janikowie wygrał kandydat Koalicji Obywatelskiej

10:24, 15.10.2019 | red
Skomentuj
REKLAMA

 

Przeanalizowaliśmy wyniki wyborów do senatu w poszczególnych gminach. Rozkładają się one dość ciekawie. Mikołaj Bogdanowicz zwyciężył w większości gmin. Miał poparcie zwłaszcza na obszarach wiejskich. O zwycięstwie decydowały jednak ośrodki miejskie. 

Dużą ilość głosów Krzysztof Brejza uzyskał w miastach. Widać to zwłaszcza w Inowrocławiu. Wyraźna różnica między kandydatami jest jednak widoczna także w Szubinie i Nakle. Choć Mikołaj Bogdanowicz wygrał w większości gmin, nie były one na tyle liczne aby przebić wyborców Krzysztofa Brejzy, który wygrał wybory różnicą ponad 8 tysięcy głosów.

Warto też dodać, że wielką rolę odegrał tzw. patriotyzm lokalny. Kandydaci wywodzą się z Inowrocławia i Kruszwicy. To właśnie w tych miejscowościach, różnica głosów między Brejzą a Bogdanowiczem jest znacznie wyższa niż w innych miejscach. Kruszwiczanie w większości głosowali za kandydaturą wojewody, zaś mieszkańcy Inowrocławia poparli byłego już posła, a nowego senatora. Choć polityka to nie matematyka, liczby pozostają bezlitosne.

Potwierdza się także, że oddane głosy na Jarosława Latawca oraz Mieczysława Piwowara mogłyby zmienić wynik wyborów, gdyby w/w nie zdecydowali się startować. Zakładamy po prostu, że wyborcom Konfederacji jest bliżej do kandydatów z PiS, niż z KO. Warto w tym miejscu dodać, że w naszym okręgu wyborczym obowiązywał pakt senacki. To oznacza, że SLD, PSL i KO wystawiły tylko po 1 kandydacie w każdym okręgu senackim aby zwiększyć jego szansę. Można zatem przypuszczać, że na Krzysztofa Brejzę powinni głosować także sympatycy PSL i SLD. 

Wielką rolę odgrywają zatem struktury lokalne poszczególnych partii. Częściowo wynik kandydatów można powiązać z obecnością takich grup partyjnych oraz samorządowców, którzy przynależą lub sympatyzują z PiS (np. Jeziora Wielkie, Kruszwica) lub z Koalicją Obywatelską (Inowrocław, Janikowo). 

Poniżej znajdują się wykresy poparcia w poszczególnych gminach. Kolorem niebieskim zaznaczony jest Mikołaj Bogdanowicz, fioletowym Krzysztof Brejza, jasnym fioletem Mieczysław Piwowar, a czarnym Jarosław Latawiec. Kolor kandydata, który zdobył najwięcej głosów w okręgu zamieszczony został na obszarze danej gminy. Należy pamiętać, że często owe "zwycięstwa" to przewaga zaledwie kilku punktów procentowych.

Wykresy opracowała redakcja mojakruszwica.pl.  Powiat Inowrocławski, Powiat Żniński, Powiat Sępoleński, Powiat Mogileński, Powiat Nakielski

(red)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz