Zamknij

Elżbieta Piniewska ponownie przewodniczącą sejmiku województwa

17:57, 06.05.2024 UM/Portal Kujawski, fot. Pierwsza sesja sejmiku VII kadencji, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP Aktualizacja: 18:10, 06.05.2024
Skomentuj

Przewodnicząca sejmiku województwa VI kadencji Elżbieta Piniewska została podczas dzisiejszego posiedzenia wybrana ponownie na tę funkcję. Wiceprzewodniczącymi sejmiku województwa zostali Katarzyna Lubańska, Józef Ramlau i Przemysław Sznajdrowski. Na wniosek marszałka Piotra Całbeckiego posiedzenie zostało odroczone do czwartku do godz. 11.

– Bagaż doświadczeń pełnionymi przez nich funkcjami. W składzie sejmiku mamy byłego senatora, byłą posłankę, byłych wicewojewodów – podkreśliła.

Na wniosek radnego Jacka Gajewskiego porządek sesji został poszerzony o dodatkowe punkty dotyczące wyboru marszałka województwa, wyboru wicemarszałków województwa i wyboru członków zarządu województwa oraz punkty związane liczebnością i składem komisji stałych sejmiku. Po przerwie i wznowieniu obrad tuż po godz. 16 marszałek Piotr Całbecki złożył wniosek o odroczenie posiedzenia do najbliższego czwartku. Sejmik przyjął wniosek. Oznacza to, że skład zarządu województwa poznamy najprawdopodobniej właśnie tego dnia.

Pierwszą część sesji poprowadził radny senior Robert Malinowski. „Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec narodu polskiego, strzec suwerenności i interesów państwa polskiego, czynić wszystko dla pomyślności ojczyzny, wspólnoty samorządowej województwa i dobra obywateli, przestrzegać konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej.” – brzmi rota ślubowania, którą złożyli dziś radni województwa.

Gośćmi posiedzenia byli są parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele duchowieństwa, dowódcy jednostek służb mundurowych, rektorzy wyższych uczelni i reprezentanci organizacji społeczeństwa obywatelskiego. (Urząd Marszałkowski).

Portal Kujawski: Sejmik wybrał prezydium. Bez reprezentacji największego miasta województwa 

W poniedziałek 6 maja VII kadencję zainaugurował Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego - zgodnie z prawem rozpoczęło się od złożenia ślubowania przez wybranych w wyborach z 7 kwietnia radnych, czym formalnie rozpoczęli pełnienie mandatów. Następnie wybrano prezydium oraz ogłoszono przerwę w obradach w dość dziwnych okolicznościach - w kuluarach mówi się o targach politycznych.

Obrady otworzył przewodniczący senior, czyli najstarszy wiekiem radny, były prezydent Grudziądza Robert Malinowski. Po złożeniu przez wszystkich radnych ślubowania rozpoczęto wybór  przewodniczącego dla nowej kadencji. Marszałek Piotr Całbecki zarekomendował przewodniczącą z VI kadencji Elżbietę Piniewską. W tajnym głosowaniu poparli ją wszyscy obecni na sali radni, w tym także opozycji. Następnie każdy z klubów zgłosił po jednym wiceprzewodniczącym - KO Katarzynę Lubańską, PiS byłego wicewojewodę Józefa Ramlau, a Trzecia Droga Przemysława Sznajdrowskiego. Te trzy kandydatury przeszły niemal jednogłośnie. Zatem nie będzie w prezydium wbrew poprzednim kadencjom żadnego przedstawiciela Bydgoszczy. O kandydaturę Ramlau zabiegać miał obecny na obradach toruński poseł PiS Jan Krzysztof Ardanowski, co może wieszczyć, że będzie to spokojna kadencja, a opozycja będzie bardziej symbolicznie.

Następnie pojawił się wniosek o przerwę w obradach do godziny 16, oficjalnie aby radni mogli odsapnąć po wyborze prezydium i np. zjeść obiad. W kuluarach słyszymy, że jest oczekiwanie na decyzję polityczne z Warszawy. O ile wybór Piotra Całbeckiego na marszałka jest niemal pewny to kwestia pozostałych miejsc w zarządzie nadal nie jest domknięta. Mówi się, że swojego przedstawiciela może mieć Nowa Lewica, która do sejmiku nie wprowadziła żadnego radnego. To w ramach koalicji sejmowej, gdzie Lewica jest obecna. Według naszych informacji niemal pewny jest Zbigniew Ostrowski jako wicemarszałek, natomiast w PSL (Trzeciej Drodze) ma dojść do małej roszady, na funkcję wicemarszałka z członka zarządu ma awansować Aneta Jędrzejewska, pewny bycia wicemarszałkiem nie może być natomiast Dariusz Kurzawa. Największe niewiadome wydają się wokół Włocławka, gdzie raczej na kolejną kadencję do Zarządu Województwa nie będzie wybrany Sławomir Kopyść, w jego miejsce miałby wejść były prezydent Włocławka Marek Wojtkowski, a być może to stanowisko kosztem KO weźmie Nowa Lewica.

Aktualizacja - godzina 16:10: Wbrew zapowiedziom obrady nie zostały wznowione po godzinie 16,  przedłużanie się tej przerwy trudno nadal tłumaczyć przerwą techniczną. Wynikać to ma z braku politycznych decyzji co do składu Zarządu Województwa. Nie można wykluczyć, że obrady nie zakończą się dzisiaj i zostaną odroczone na inny dzień. Aktualizacja - godzina 16:18: Obrady wznowiono, marszałek Piotr Całbecki złożył wniosek, aby obrady odroczyć do czwartku 9 maja, przyznając jednocześnie, że przyczyny leżą po stronie politycznym - Są pewne sprawy, które zostały niedomówione na szczeblu krajowym.

Przeciwko odraczaniu posiedzenia byli radni PiS-u, jednak ostatecznie wniosek marszałka przeszedł, zatem do relacjonowania wyborów do Zarządu Województwa wrócimy za kilka dni.

Pierwsza sesja sejmiku VII kadencji, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

(UM/Portal Kujawski, fot. Pierwsza sesja sejmiku VII kadencji, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz