Zamknij

Sikorski: Unia nie opuści swoich wschodnich partnerów. Kryzys pokonamy wspólnie.

17:34, 22.06.2020 JS, komunikat Aktualizacja: 17:35, 22.06.2020
Skomentuj

Parlament Europejski przyjął w piątek (19.06.2020) raport ws. przyszłości Partnerstwa Wschodniego. Apeluje w nim o dalsze wzmocnienie współpracy z państwami sąsiadującymi na wschodzie UE ze szczególnym naciskiem na wzmocnienie rządów prawa i demokracji.

Partnerstwo Wschodnie jest obecnie szczególnie ważne dla Polski. W obliczu kryzysu polityki wschodniej prowadzonej przez polskie władze oraz
agresywnej postawy Rosji, to właśnie wsparcie instytucji unijnych zbliża nas najbardziej do naszych sąsiadów.

Europoseł Radosław Sikorski - jeden z twórców Partnerstwa Wschodniego, który był również sprawozdawcą cieniem raportu z ramienia Grupy EPL, komentuje: Gdy dekadę temu utworzyliśmy Partnerstwo Wschodnie nie marzyliśmy nawet o osiągnięciu tak szybko, tak bliskiej współpracy z państwami Partnerstwa. Dzisiaj wielu z nas apeluje o więcej. I słusznie. Bliższe relacje z sąsiadami ze wschodu są w interesie wszystkich, szczególnie Polski.

Raport podsumowuje dziesięcioletnie doświadczenie i apeluje o bliższą współpracę. Zgodnie z zasadą „więcej za więcej” (ang. more for more) lepsze wypełnianie zaleceń unijnych dotyczących na przykład walki z korupcją, poszanowania rządów prawa, ochrony grup mniejszościowych i wolności obywatelskich, prowadzi do dalszego zacieśnienia współpracy w rozmaitych obszarach. W odniesieniu do demokracji i praworządności raport wzywa do tego, by zasadniczymi kryteriami i warunkami ściślejszego partnerstwa politycznego i pomocy finansowej pozostały funkcjonujące i odporne instytucje demokratyczne, praworządność, walka z korupcją i nepotyzmem, wolność mediów i poszanowanie praw człowieka.

Jednym z najważniejszych obszarów współpracy jest współpraca gospodarcza. Jej ostatecznym celem jest stworzenie wspólnej przestrzeni gospodarczej dającej pewien dostęp wschodnim partnerom do unijnych swobód przepływu towarów, osób, usług i kapitału. Krokiem w tym kierunku ma być zwiększenie mobilności pracowników między UE i krajami Partnerstwa Wschodniego, z czego szczególnie korzysta obecnie Polska. W obecnej sytuacji na rynku pracy w Polsce, pracownicy z Ukrainy są niezbędnym i cennym wkładem w rozwój polskiej gospodarki. - komentuje Sikorski.

Żeby jednak przeciwdziałać masowej emigracji z krajów Partnerstwa i związanym z nią drenażem mózgów, Parlament rekomenduje wsparcie dla podnoszenia jakości edukacji, a także szeroko rozumianych warunków pracy w krajach Partnerstwa. Obu tym celom ma służyć propozycja zwiększenia finansowania i udziału krajów Partnerstwa Wschodniego w programach podnoszących kwalifikacje zawodowe czy programach edukacyjnych takich jak „Erasmus+”.

Unia Europejska musi szczególnie teraz, w obliczu nadchodzącego kryzysu wywołanego pandemią wesprzeć naszych partnerów. Instytucje unijne proponują dziś krajom Partnerstwa Wschodniego konkretną pomoc i wizję dalszej, pogłębionej współpracy.

„Partnerstwo Wschodnie to sukces, który zamyka jeden rozdział i rozpoczyna kolejny. Nadchodzący kryzys wywołany koronawirusem pokonamy wspólnie, Unia nie zawiedzie swoich partnerów.” - dodaje Sikorski.

Przypomnijmy - w ramach globalnej reakcji na epidemię COVID-19, Komisja Europejska wspiera kraje Partnerstwa Wschodniego i przeznacza 140 mln euro na zapewnienie najpilniejszych potrzeb w Armenii, Azerbejdżanie, Białorusi, Gruzji, Republice Mołdawii i Ukrainie.

Ponadto KE przekieruje wykorzystanie istniejących instrumentów o wartości do 700 mln euro na pomoc w łagodzeniu skutków społeczno-gospodarczych kryzysu wywołanego przez koronawirusa.

(JS, komunikat)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%