Zamknij

Konfederacja Inowrocław w sprawie mandatów: Zmiany umożliwią powstanie państwa policyjnego

10:26, 09.01.2021 PB, MK, Aktualizacja: 10:33, 09.01.2021
Skomentuj

Projekt zmian, który zakłada brak możliwości odmowy przyjęcia mandatu skomentowała inowrocławska Konfederacja. Do naszej redakcji dotarło oświadczenie ugrupowania.

Do Sejmu trafił projekt przygotowany przez posłów Prawa i Sprawiedliwości, który zakłada brak możliwości odmowy przyjęcia mandatu karnego nałożonego przez policję. Do tej pory, w przypadku kiedy ukarany nie czuł się winny, funkcjonariusz występował z wnioskiem do sądu. W przypadku, kiedy projekt zostanie przyjęty odmowy przyjęcia mandatu karnego nie będzie. 

W nowych przepisach ukarany będzie mógł zaskarżyć w ciągu siedmiu dni do sądu rejonowego nałożony mandat karny - w zakresie zarówno co do winy, jak i co do kary. Sprawę komentuje też inowrocławska Konfederacja, która w tej sprawie przesłała swoje stanowisko.

- Posłowie Prawa i Sprawiedliwość wnosząc do Sejmu projekt ustawy o zmianie kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia wykazali się totalną głupotą legislacyjną i osiągnęli szczyt arogancji wobec konstytucyjnej zasady sprawowania wymiaru sprawiedliwości przez sąd i trybunały. Zgodnie z projektowanymi zmianami obywatele nie będą mogli odmówić przyjęcia mandatu karnego, a nałożoną grzywnę trzeba będzie od razu uiścić. Obwinionemu przysługiwać będzie jedynie odwołanie do sądu w terminie 7 dni w którym musi podać zakres zaskarżenia mandatu co do winy lub co do kary oraz przedstawić dowody swojej niewinności - uważa Joanna Wawrzyniak z Konfederacji Inowrocław.

Zdaniem ugrupowania zmiany oznaczają, że mandat będzie pełnił funkcję wyroku sądu, a policja i inne służby będą pełnić zarówno rolę organu ścigania jak rolę sądu orzekającego o winie i karze mimo sprzeciwu obwinionego czy istniejących w tej sprawie wątpliwości. 

- Obwiniony będzie musiał wykazywać swoją niewinność powołując dowody w odwołaniu, co jest sprzeczne z zasadą domniemania  niewinności i obowiązkiem wykazania winy przez organ ścigania ograniczenie prawa do sądu poprzez stawianie obywatelom bariery w postaci konieczności składania odwołania od mandatu. Pomysł odwołania od mandatu rodzi tezę, że sąd będzie działał jako II instancja, a cała sytuacja pozbawi nas prawa do obrony w wielu sytuacjach np. gdy policja wystawia mandat na miejscu zdarzenia - dodaje Joanna Wawrzyniak.

Zdaniem Konfederacji Inowrocław policja zapewne nie będzie pouczać obwinionego o przysługującym mu prawie do odwołania się od mandatu. Ponadto zawarte w projekcie przepisy stwarzają duże ryzyko nadużycia uprawnień przez Policję i inne służby poprzez bezpodstawne wystawianie mandatów.

- Celem wprowadzanych zmian jest zniechęcenie obywateli do podważania legalności wystawianych przez Policję mandatów, w tym także z rozporządzeń covidowych, które jak wiemy są sprzeczne z Konstytucją oraz stanowią kolejną okazje do wyciągania pieniędzy z portfeli Polaków. Jednakże zmiany te nie są zgodne z Konstytucją, bowiem policja nie może sprawować wymiaru sprawiedliwość i orzekać o winie i karze w drodze mandatu jeżeli obwiniony kwestionuje popełnienie wykroczenia. Takie działanie władzy odbiera obywatelom prawo do rzetelnego procesu, prawa do obrony przed nadużycie władzy, a przede wszystkim prowadzi  do stworzenia państwa policyjnego i totalitaryzmu - uważa Joanna Wawrzyniak.

[ZT]954[/ZT]

[ZT]953[/ZT]


 

(PB, MK,)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%