Zamknij

Nadchodzą zmiany dla właścicieli pieców. Spalisz nie każde drewno

17:00, 11.04.2025
Skomentuj Obraz Pexels z Pixabay Obraz Pexels z Pixabay

W energetyce szykują się zmiany – rząd planuje nowe przepisy dotyczące spalania drewna. Chodzi o ograniczenie zużycia wartościowego surowca i lepszą ochronę polskich lasów.

Już wkrótce energetyka nie będzie mogła wykorzystywać pełnowartościowego drewna. Jak podaje goniec.pl, nowe rozporządzenie ma wejść w życie na przełomie sierpnia i września 2025 roku.

Celem jest ograniczenie wykorzystywania wysokiej jakości surowca w produkcji energii.

Zamiast tego do spalania trafi drewno niższej jakości, wcześniej nieprzeznaczane do tego celu. Rząd liczy, że takie rozwiązanie pozwoli chronić zasoby leśne i lepiej nimi zarządzać. Na rynek może trafić od kilkudziesięciu tysięcy do nawet 1,5 miliona metrów sześciennych nowego rodzaju surowca.

Nowa strategia dla lasów

Wiceminister Mikołaj Dorożała poinformował o rozpoczęciu prac nad nową strategią dotyczącą polskich lasów. Jak zapowiada, dokument ma wyznaczyć kierunki działań w obliczu zmian klimatycznych i aktualnych wyzwań środowiskowych.

Planowane są m.in. zmiany w składzie gatunkowym drzew, modyfikacje w strukturze lasów oraz działania mające przygotować je na przyszłe zagrożenia.

Strategia ma powstać w ciągu najbliższych dwóch lat, z udziałem przedstawicieli Lasów Państwowych, branży drzewnej, samorządów i organizacji przyrodniczych.

Wpływ na rynek drewna

Branża drzewna od dawna boryka się z wyzwaniami. Jak przypomina goniec.pl, wpływ na sytuację mają m.in. embargo na drewno z Białorusi, skutki wojny w Ukrainie i rosnące koszty energii.

Nowe regulacje dotyczące drewna energetycznego mogą przełożyć się na dostępność surowca i ceny na rynku. Wiceminister zapewnia jednak, że finanse Lasów Państwowych pozostają stabilne, a sektor przygotowuje się na nadchodzące zmiany.

(Źródło: goniec.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz