Zamknij

To pierwsze takie odkrycie od prawie 30 lat! NASA ujawnia szczegóły

17:40, 05.05.2021 | Źródło: WP Tech
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne Fot. depositphotos.com
REKLAMA

Sonda Parker Solar Probe, w czasie bliskiego przelotu obok Wenus, wykryła nietypowy sygnał radiowy o niskiej częstotliwości. To wyjątkowe odkrycie od blisko 30 lat. 

Wenus to druga pod względem odległości od Słońca planeta Układu Słonecznego. Jest trzecim pod względem jasności ciałem niebieskim widocznym na niebie, po Słońcu i Księżycu. 

Od wielu lat planeta ta fascynuje naukowców. Pod względem rozmiaru i składu uważana jest przez naukowców za siostrę Ziemi. Różnice między tymi planetami są jednak ogromne. 

Na Wenus niemożliwe jest istnienie życia, jakie znamy, a badanie planety, ze względu na panujące tam temperatury, jest niezwykle trudne. 

Do badań nad planetą wykorzystywana jest sonda Parker Solar Probe. Sonda ta została stworzona do badania Słońca, ale kiedy dochodzi do bliskiego spotkania z Wenus pozyskuje dane o tej planecie.

Jak informuje WP Tech, ostatnie "bliskie spotkanie" miało miejsce w lipcu 2020 roku. Wtedy też sonda wykryła niecodzienne sygnały, które teraz badają naukowcy.

Astronom Glyn Collinson z Centrum Lotów Kosmicznych im. Roberta H. Goddarda przy NASA cytowany przez WP Tech wyjaśnił, że "nowe dane pozwalają lepiej zrozumieć, jakie zmiany zachodzą na Wenus w odpowiedzi na cykliczne zmiany na Słońcu."

Rodzaj sygnału zebrany przez sondę został zidentyfikowany i porównany z danymi zebranymi w 1992 roku.

- Był to taki sam rodzaj sygnału, jak ten zarejestrowany w jonosferze księżyców Jowisz - czytamy. 

Naukowcy podejrzewają, że ma to związek z cyklami słonecznymi, ale nie są w stanie " jednoznacznie stwierdzić, czemu cykl słoneczny ma tak duży wpływ na Wenus". 

Najnowsze dane sondy nie pozwoliły wykluczyć żadnej z teorii. 

(Źródło: WP Tech)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%