Zamknij

Liczba mieszkańców miast maleje! A co z Janikowem?

11.08, 18.06.2022 PAP / M.O., źródło GUS Aktualizacja: 12.58, 18.06.2022
Skomentuj
REKLAMA

W całej Polsce spadła liczba mieszkańców miast, najbardziej w województwie łódzkim - stwierdzono w analizie Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Zwrócono uwagę, że mazowieckie jest jedynym regionem, w którym liczba mieszkańców miast wzrosła.

W całej Polsce liczba mieszkańców miast spadła o 3 proc., a liczba ludności na wsi zwiększyła się o 1 proc. - zwrócili uwagę analitycy PIE, powołując się na dane Głównego Urzędu Statystycznego z Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021.

Dodano, że w większości polskich regionów liczba mieszkańców miast zmniejszyła się między spisami w latach 2011 a 2021.

- Najwyższy spadek (-8 proc.) zanotowało województwo łódzkie. Z kolei mazowieckie jest jedynym regionem, w którym liczba mieszkańców miast wzrosła (o 5 proc.) - podano.

Z kolei w niemal połowie regionów liczba ludności mieszkającej na wsi zwiększyła się. Najwyższy wzrost odnotowano na Pomorzu (12 proc.), natomiast najwyższy spadek na Opolszczyźnie (8 proc.) - stwierdzono.

Według PIE spis potwierdza obserwowane od lat zjawisko zwiększania się liczby mieszkańców wsi.

- Nie wynika ono jednak z pozytywnych trendów dotyczących przyrostu naturalnego, ale z tendencji osadniczych ludności. Przede wszystkim zaś ze zjawiska suburbanizacji, czyli osiedlania się mieszkańców dużych miast na obszarach funkcjonalnych większych ośrodków - wyjaśniono.

Analitycy wskazali m.in., na "trendy związane ze zmianami liczby ludności na obszarach miejskich i wiejskich" oraz na czynniki regionalne, czyli takie, których nie można wytłumaczyć ani ogólnymi trendami demograficznymi w Polsce, ani trendami dotyczącymi zmiany liczby ludności na wsi i w miastach w większej niż regionalna skali.

- W niektórych województwach czynniki regionalne były decydującymi o tym, jak ukształtowały się zmiany liczby mieszkańców miast i wsi. Np. w województwach lubuskim i małopolskim czynniki regionalne zniwelowały spadek, a w przypadku mazowieckiego spowodowały wzrost liczby mieszkańców obszarów miejskich - stwierdzono w analizie zamieszczonej w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE".

Natomiast w województwie podlaskim czynniki regionalne niemal nie wpływały na zmiany, które wynikały głównie z trendów krajowych i strukturalnych. Z kolei np. w dolnośląskim "regionalne uwarunkowania spowodowały, że wzrost liczby mieszkańców obszarów wiejskich był wyższy, niż można się spodziewać wyłącznie z analizy zmian na poziomie krajowym i strukturalnym" - podsumowano.

GMINA JANIKOWO

Gmina Janikowo ma 12 919 mieszkańców, z czego 51,0% stanowią kobiety, a 49,0% mężczyźni. W latach 2002-2021 liczba mieszkańców zmalała o 5,4%. Średni wiek mieszkańców wynosi 42,0 lat i jest porównywalny do średniego wieku mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego oraz porównywalny do średniego wieku mieszkańców całej Polski. Mieszkańcy gminy Janikowo zawarli w 2020 roku 50 małżeństw, co odpowiada 3,8 małżeństwom na 1000 mieszkańców. Jest to wartość porównywalna do wartości dla województwa kujawsko-pomorskiego oraz wartość porównywalna do wartości dla Polski.

W tym samym okresie odnotowano 1,8 rozwodów przypadających na 1000 mieszkańców. 28,8% mieszkańców gminy Janikowo jest stanu wolnego, 56,6% żyje w małżeństwie, 4,6% mieszkańców jest po rozwodzie, a 9,2% to wdowy/wdowcy. Gmina Janikowo ma ujemny przyrost naturalny wynoszący -46. Odpowiada to przyrostowi naturalnemu -3,53 na 1000 mieszkańców gminy Janikowo.

W 2020 roku urodziło się 99 dzieci, w tym 47,5% dziewczynek i 52,5% chłopców. Średnia waga noworodków to 3 374 gramów. Współczynnik dynamiki demograficznej, czyli stosunek liczby urodzeń żywych do liczby zgonów wynosi 0,59 i jest znacznie mniejszy od średniej dla województwa oraz znacznie mniejszy od współczynnika dynamiki demograficznej dla całego kraju.

JANIKOWO

Janikowo jest małym miastem z liczbą mieszkańców wynoszącą 8 592, z czego 51,7% stanowią kobiety, a 48,3% mężczyźni. W latach 2002-2021 liczba mieszkańców zmalała o 5,5%. Średni wiek mieszkańców wynosi 42,9 lat i jest porównywalny do średniego wieku mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego oraz porównywalny do średniego wieku mieszkańców całej Polski.

Mieszkańcy Janikowa zawarli w 2020 roku 37 małżeństw, co odpowiada 4,3 małżeństwom na 1000 mieszkańców. Jest to znacznie więcej od wartości dla województwa kujawsko-pomorskiego oraz znacznie więcej od wartości dla Polski. W tym samym okresie odnotowano 1,8 rozwodów przypadających na 1000 mieszkańców. Jest to więcej od wartości dla województwa kujawsko-pomorskiego oraz znacznie więcej od wartości dla kraju. 28,7% mieszkańców Janikowa jest stanu wolnego, 56,5% żyje w małżeństwie, 4,6% mieszkańców jest po rozwodzie, a 9,4% to wdowy/wdowcy.

Janikowo ma ujemny przyrost naturalny wynoszący -44. Odpowiada to przyrostowi naturalnemu -5,06 na 1000 mieszkańców Janikowa. W 2020 roku urodziło się 63 dzieci, w tym 44,4% dziewczynek i 55,6% chłopców. Średnia waga noworodków to 3 374 gramów. Współczynnik dynamiki demograficznej, czyli stosunek liczby urodzeń żywych do liczby zgonów wynosi 0,59 i jest znacznie mniejszy od średniej dla województwa oraz znacznie mniejszy od współczynnika dynamiki demograficznej dla całego kraju.

[ZT]3108[/ZT]

[ZT]3103[/ZT]

(PAP / M.O., źródło GUS)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%