Zamknij

Szczepionki podawane w polskich szkołach? Jest pewna przeszkoda

11:30, 13.04.2024 Źródło: edziecko.pl / Przygotował Dawid Tłuchowski
Skomentuj Fot. Freepik Fot. Freepik

Ministerstwo Zdrowia zainicjowało plan masowych szczepień uczniów bezpośrednio w szkołach, starając się przeciwdziałać coraz częstszej niechęci rodziców do realizacji obowiązkowych szczepień. Pomimo tych starań, istnieje pewna przeszkoda wynikająca z luk w obowiązujących przepisach, która utrudnia realizację tego planu.

Dzieci do ukończenia 18. roku życia są zobowiązane do szczepień, jednak coraz częściej zdarza się, że rodzice nie spełniają tego obowiązku. Może to stanowić powód do niepokoju dla Ministerstwa Zdrowia.

W odpowiedzi na tę sytuację Ministerstwo planuje umożliwić szczepienia dzieci i młodzieży bezpośrednio w szkołach oraz aptekach, na wzór praktyki stosowanej podczas pandemii COVID-19.

Niemniej jednak, istnieje pewna przeszkoda związana z aktualnie obowiązującym prawem.

Szczepionki przeciwko HPV w polskich szkołach

Ministerstwo Zdrowia pragnie wprowadzić masowe szczepienia na HPV w szkołach, jednakże aktualnie procedura ta napotyka na przeszkodę związaną z koniecznością obecności rodzica podczas szczepienia.

- Pracujemy nad procedurą, wiemy wszyscy, że obecny przy takim świadczeniu musi być rodzic. Ruszamy z informacją do szkół - ogłosiła szefowa MZ.

MZ chciałoby, aby szczepionki można było podawać w aptekach, jak za czasów pandemii.

- Jesteśmy społeczeństwem, jednym z tych niestety w Unii Europejskiej, gdzie szczepienia przeciw grypie, także przeciw covid, są najniższe - dodała Izabela Leszczyna

Darmowe szczepienie od zeszłego roku

Bezpłatne szczepienia na HPV zostały wprowadzone już 1 czerwca 2023 roku dla dzieci w wieku 12-13 lat, a od 2 września zasięg ten został rozszerzony na uczniów w wieku od 9 do 17 lat.

Dostępne są dwie szczepionki na HPV - Cervarix i Gardasil, chroniące przed różnymi typami wirusa brodawczaka ludzkiego. Planuje się ułatwienie procesu szczepień poprzez umożliwienie ich realizacji bez konieczności posiadania e-recepty, co obecnie jest wymagane.

(Źródło: edziecko.pl / Przygotował Dawid Tłuchowski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%