Wojewoda Kujawsko-Pomorski odbył wizytę w gminach Janikowo i Pakość, podczas której spotkał się z burmistrzami obu miast, omawiając kluczowe kwestie społeczne, gospodarcze i środowiskowe. Wojewoda zapewnia, że zarówno sprawa Janikowa, jak i Pakości, są monitorowane na bieżąco, a administracja rządowa pozostaje w pełnej gotowości do wspierania lokalnych samorządów w rozwiązywaniu kluczowych problemów społeczno-gospodarczych i środowiskowych.
W trakcie wizyty Wojewoda podpisał także umowę na środki finansowe w kwocie blisko 3.5 mln zł dla Janikowa, w ramach programu Aktywny Maluch na utworzenie pierwszego miejskiego żłobka „Pszczółka Maja”, w którym powstanie 48 nowych miejsc opieki dla dzieci do lat 3.
Rząd oraz administracja wojewódzka deklarują dalsze wsparcie dla gminy Janikowo i branży chemicznej w regionie. Trwają intensywne prace na poziomie krajowym i europejskim w celu wypracowania trwałych rozwiązań dla zakładu Qemetica Soda Polska S.A. w Janikowie i innych przedsiębiorstw dotkniętych obecnym kryzysem.
W związku z trudną sytuacją zakładu, Wojewoda Michał Sztybel skierował zapytania i prośby do kluczowych resortów w Ministerstwach, apelując o pilne działania rządowe.
Wojewoda zwrócił się także do Prezesa Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z prośbą o rozważenie możliwości zaangażowania w formie doradztwa i ewentualnego wsparcia finansowego gminy Janikowo, m.in. w zakresie budowy oczyszczalni ścieków i pozyskania nowych źródeł ciepła. Obie instytucje wskazały możliwe formy wsparcia dla gminy.
Z informacji zwrotnych do Wojewody uzyskanych od resortów należy wskazać na następujące:
Ministerstwo Klimatu i Środowiska prowadzi rozmowy z Komisją Europejską dotyczące sposobu monitorowania i rozliczania emisji w produktach odpadowych, których efektem może być zwolnienie producentów sody z obowiązku rozliczenia części emisji w ramach systemu EU ETS.
Zwiększono ilość bezpłatnych uprawnień do emisji na produkcję sody kalcynowanej
Wspierane jest rozszerzenie mechanizmu CBAM (mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO₂), co pozwoliłoby na wyrównanie kosztów związanych z emisją dla towarów importowanych do Unii Europejskiej i towarów unijnych objętych systemem handlu uprawnieniami do emisji. Jednostkowa cena certyfikatów CBAM będzie odzwierciedlać cenę uprawnień do emisji w systemie EU ETS.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że sprawa Qemetica Soda Polska S.A. jest analizowana w ścisłej współpracy z innymi instytucjami, w tym Krajową Administracją Skarbową, w kontekście zagrożenia wynikającego z importu asortymentu z Turcji. Prowadzony jest aktywny dialog z przedstawicielami przemysłu. We współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych badane są możliwości podjęcia działań na szczeblu unijnym w celu wsparcia sektora sodowego w Polsce. Ministerstwo w piśmie zwrotnym skierowanym do Wojewody zarekomendowało również możliwość złożenia formalnej skargi do Komisji Europejskiej przez zakład Qemetica Soda Polska S.A., jeśli zostaną pozyskane dowody, że soda jest produkowana na Krymie i reeksportowana przez Turcję i jej import szkodzi lokalnym producentom.
Samorząd Janikowa na spotkaniu wyraził pełną gotowość do realizacji koniecznych działań inwestycyjnych, przy zapewnieniu wsparcia finansowego ze strony administracji państwowej.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz