Zamknij

Warstwy Pamięci: Niemieckie zbrodnie w Janikowie i okolicy

10:27, 24.04.2022 RJ Aktualizacja: 10:31, 24.04.2022
Skomentuj

Projekt Warstwy Pamięci ma na celu propagowanie historii Polski. Pierwsza warstwa, która została opublikowana dotyczy niemieckich i sowieckich zbrodni na obywatelach Polski w latach 1939-1989.

W zakres tematyczny wchodzą zatem także zbrodnie popełnione przez reżim komunistyczny po 1944 roku. PRL i zbrodnie na narodzie popełniane przez funkcjonariuszy tego państwa traktowane są przez nas jako część systemu komunistycznego, stąd opatrzone są miejsca zbrodni popełnionych przez komunistów sierpem i młotem — międzynarodowym symbolem komunizmu.

- Warstwa ta pokazuje wstrząsający obraz strat zadanych Polsce przez okupantów. Projekt jest otwarty — nie zaznaczyliśmy jeszcze na mapie wszystkich miejsc zbrodni popełnionych przez Niemców i komunistów, które mamy w bazie danych (jest ich w sumie prawie 40 tysięcy). Równocześnie część tych, które są uwidocznione, ma dane niedokładne i wymagają uzupełnień. Obecnie na mapie jest około 18 tysięcy punktów, w większości w pojałtańskich granicach Polski. Pracujemy nad przygotowaniem punktów poza tymi granicami - informuje Reduta Dobrego Imienia, której projekt sfinansował Fundusz Patriotyczny.

Na mapie umiejscowiono także punkty dotyczące Janikowa. W serwisie znajdziemy m.in. informacje o egzekucji do której doszło we wrześniu 1939 roku. W ramach Intelligenzaktion po wkroczeniu Wermachtu zamordowano dyrektora janikowskiej szkoły Jana Wojciechowskiego i nauczyciela Adolfa Prez.

Jednocześnie obok zbrodni niemieckich oznakowano w Janikowie obóz pracy, który funkcjonował w latach 1945-1946. Agresorem był ZSRS oraz PRL.

W miejscowości Broniewice według autorów mapy istniał w okresie od lipca 1942 roku do sierpnia 1943 roku obóz pracy przymusowej dla Żydów. 

Na mapie oznakowano także mogiły ofiar obozu. Kilka tygodni po utworzeniu obozu zbiegło ośmiu więźniów. Po ich schwytaniu zostali oni powieszeni na terenie obozu.

W czasie zimy na przełomie 1941 i 1942 roku wskutek wycieńczenia ciężką pracą, przeziębienia i gruźlicy zmarło około osiemdziesięciu Żydów. Zostali oni pochowani na cmentarzu miejskim w Janikowie przy ul. Przyjeziernej.

Z relacji ustnej wiadomo, że ciała Żydów przysypywano płytko ziemią, a wystające spod ziemi części ciała potajemnie zasypywali Polacy. W tym samym czasie przeprowadzono wśród więźniów selekcje, w wyniku której około 40 osób uznano za niezdolne do pracy i wywieziono do Węgierc. Tam zostali oni rozstrzelani

Oprócz tego w "warstwach pamięci" pojawiają się także Ludzisko (mogiła/grób pojedynczy mogiła ofiary terroru niemieckiego z okresu II wojny światowej),
oraz Kołodziejewo (mogiła żołnierza z 1945 roku)

[ZT]1977[/ZT]

[ZT]1973[/ZT]

[ZT]1963[/ZT]

(RJ)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%