Zamknij

Wybór siedzenia do traktora - na co zwrócić uwagę?

14:16, 05.05.2021 | Materiały Partnera
Skomentuj

Fotel we wnętrzu traktora ma ogromny wpływ na organizm kierowcy. W czasie intensywnej pracy na polu, ciągnik jest poddawany silnym obciążeniom i wstrząsom. Zbyt długie przebywanie w kabinie może skutkować zwyrodnieniami kręgosłupa i licznymi dolegliwościami. Dlatego warto postarać się o profesjonalne siedzenie, które będzie dostosowane do budowy ciała kierowcy i jego potrzeb. Właściwie dobrany fotel ogranicza drgania, koryguje postawę i relaksuje ciało. Jakimi parametrami powinno charakteryzować się dobre siedzenie?

Najważniejsze funkcje fotela 

Na rynku jest dostęp do wielu modeli siedzeń. Są to proste konstrukcje oraz bardziej zaawansowane modele, które posiadają liczne udogodnienia. Zazwyczaj są wyposażone w szereg praktycznych rozwiązań: 

regulacja położenia - pozwala na dostosowanie wysokości fotela do wzrostu kierowcy i jego budowy anatomicznej, 

podpórka pod głowę - zwiększa komfort ułożenia głowy i kręgów szyjnych, 

wsparcie odcinka lędźwiowego - daje wytchnienie plecom, pozwala na lepszą pracę kręgosłupa. 

Do ciekawszych konstrukcji należą siedzenia do ciągników amortyzowane pneumatycznie, które w naturalny sposób absorbują drgania pochodzące z silnika. Są znane z wygody i odciążają najbardziej wrażliwe części kręgosłupa. Wśród tego asortymentu wyróżniają się siedzenia Grammer, które posiadają kilkukrotną regulację obciążenia. Duże wrażenie robi zakres pracy i regulacji razem z amortyzacją. Produkty Grammer charakteryzują się ergonomicznym kształtem, który można dopasować do indywidualnych preferencji operatora. W niektórych przypadkach warto jest zamienić dotychczasowy fotel na nowe siedzenie, które podniesie komfort pracy. Czas spędzany w ciągniku w skali roku przekracza setki godzin, dlatego inwestycja w dobre miejsce pracy szybko się zwraca. 

Na co uważać? 

Przed zakupem trzeba sprawdzić, jak się siedzi w fotelu. Zagłówki i wysokość można zawsze dopasować, ale niektórych rzeczy nie da się zmienić. Siedzisko nie może być zbyt miękkie, aby się nie zapadało. Zbyt twarda powierzchnia będzie niewygodna i może wpływać negatywnie na kondycję układu krokowego. Siedzenia do ciągników amortyzowane pneumatycznie mają pewną przewagę technologiczną nad modelami mechanicznymi. Lepiej absorbują wstrząsy i wpływają na kondycję pleców. Fotele pneumatyczne takich marek jak Grammer można dostać w bardzo rozsądnych cenach. 

Wybór odpowiedniego modelu 

Podczas wyboru odpowiedniego fotela należy wziąć pod uwagę różne czynniki. Są to przede wszystkim preferencje rolnika oraz jego możliwości finansowe. Gospodarze prowadzący wielohektarowe farmy mogą sobie pozwolić na podgrzewane siedziska i pokrowce pochłaniające wilgoć. Dane rozwiązanie trzeba dopasować do budowy ciągnika. Maszyny z otwartą kabiną powinny być wyposażone w pokrycie wodoodporne i niewrażliwe na działanie promieni UV. Podobne rozwiązania są stosowane w siedzeniach Grammer, które są dostosowane do pracy w różnych pojazdach. 

 

[ZT]1437[/ZT]

(Materiały Partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%