Zamknij

Narodowy Program Szczepień przyspiesza

11:34, 06.05.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:36, 06.05.2021

W całym kraju funkcjonuje już 6,5 tys. punktów szczepień populacyjnych. Rząd zdecydował o uruchomieniu dodatkowych ponad 600 Punktów Szczepień Powszechnych we współpracy z samorządami. Mając na uwadze dobro mieszkańców powiatu inowrocławskiego, Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz zarekomendował do Narodowego Funduszu Zdrowia utworzenie aż trzech dodatkowych punktów szczepień w powiecie. Dwa – w Inowrocławiu, jeden w Kruszwicy.

Punkty Szczepień Powszechnych

Powstanie Punktów Szczepień Powszechnych jest odpowiedzią rządu na zapowiadane przez producentów duże dostawy szczepionek w najbliższych tygodniach. Celem jest utworzenie wydajnych punktów tak, aby każdy Polak niezależnie od tego – czy mieszka w dużym mieście, czy w małej miejscowości – miał łatwy dostęp do szczepień przeciwko Covid-19. Nowe punkty powstają w miejscowościach, gdzie dotąd otworzono ich mniej.

Kluczem do dobrej organizacji kolejnych punktów szczepień jest współpraca administracji rządowej z samorządami. Ta, jak podkreśla Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz jest w województwie kujawsko-pomorskim wzorowa.

- Dziękuję wszystkim wójtom, burmistrzom i prezydentom miast za przesłane propozycje i chęć utworzenia kolejnych punktów szczepień. Ich równomierne rozmieszczenie na terenie całego województwa ułatwi dostęp do szczepień wszystkim mieszkańcom, którzy chcą z tego skorzystać. Samorządowcy po raz kolejny wykazali się dużą odpowiedzialnością i wolą współpracy. Dzięki wsparciu gmin i powiatów rząd może przyspieszyć proces szczepień – podkreśla wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. 

Jak dotąd w województwie kujawsko-pomorskim zaszczepiło się ponad pół miliona osób, z czego drugą dawką ponad 120 tys. osób. Cały czas trwają też zapisy kolejnych roczników na szczepienia przeciwko Covid-19.

Na Kujawach i Pomorzu do tej pory funkcjonowały 323 punkty szczepień. Samorządy zgłosiły propozycje utworzenia jeszcze 49 punktów. Kierując się kryterium równego dostępu mieszkańców województwa do szczepień, Narodowy Fundusz Zdrowia wybrał 28 miejsc. Trzy z nich znajdują się w powiecie inowrocławskim. Nowe punkty szczepień zlokalizowane są w: Hali Sportowo-Widowiskowej w Inowrocławiu, w Szpitalu Wielospecjalistycznym im. dr. Ludwika Błażka w Inowrocławiu i w świetlicy w Kruszwicy przy ulicy Nadgoplańskiej 5.

Pierwszy, pilotażowy Punkt Szczepień Powszechnych w regionie ruszył 20 kwietnia w Bydgoszczy na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym. Dziennie może szczepić nawet 700 osób. Punkt jest czynny 7 dni w tygodniu.

Punkty szczepień tworzone są według jednolitych standardów rządowych. Koszt zakupu szczepionek oraz ich podania finansowany jest z budżetu państwa. Za każde wykonane szczepienie podmiot medyczny, który podpisze z NFZ stosowną umowę, otrzyma 61 zł.

Trwają zapisy na szczepienia dla kolejnych roczników – nowy harmonogram

Od poniedziałku 26 kwietnia rozpoczęła się rejestracja dwóch kolejnych roczników dziennie. Od 7 maja rejestracja będzie obejmować po trzy roczniki:

30 kwietnia – roczniki 1982-1983

1 maja – roczniki 1984-1985

3 maja – roczniki 1986-1987

4 maja – roczniki 1988-1989

5 maja – roczniki 1990-1991

6 maja – roczniki 1992-1993

7 maja – roczniki 1994-1996

8 maja – roczniki 1997-1999

9 maja – roczniki 2000-2003

Jak można się zarejestrować na szczepienie?

Są cztery podstawowe sposoby, żeby zapisać się na szczepienie:

zadzwoń na bezpłatną infolinię 989, 

Zarejestrować możesz się osobiście lub może zrobić to za Ciebie ktoś bliski z rodziny. Do zapisu potrzebujesz nr PESEL. Podczas rejestracji otrzymasz termin i miejsce szczepienia.

wyślij SMS – o treści „SzczepimySie” na numer 880 333 333,

Wysyłając wiadomość SMS, połączysz się z systemem, który przeprowadzi Cię przez rejestrację krok po kroku. Początkowo zostaniesz poproszony o podanie nr PESEL, a potem o przesłanie kodu pocztowego. System rejestracyjny zaproponuje najbliższy wolny termin szczepienia w punkcie położonym blisko Twojego miejsca zamieszkania. W przypadku niedogodności terminu możesz wybrać inną datę. Po zakończeniu rejestracji – na dobę przed zaplanowanym szczepieniem – otrzymasz wiadomość SMS z przypomnieniem terminu i miejsca szczepienia.

dokonaj e-rejestracji na stronie głównej pacjent.gov.pl – zalogujesz się Profilem Zaufanym lub dowodem osobistym z warstwą elektroniczną (tzw. e-dowód), 

Po zalogowaniu system zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się najbliżej Twojego adresu. W przypadku niedogodnego terminu albo miejsca szczepienia masz możliwość dokonania zmiany. Wystarczy skorzystać z dostępnej wyszukiwarki i wskazać dogodną datę i lokalizację. Po zakończeniu rezerwacji otrzymasz powiadomienie SMS, a dzień przed planowanym terminem system przypomni Ci o szczepieniu.

skontaktuj się z punktem szczepień – najlepiej telefonicznie. 

Numery do punktów szczepień znajdziesz m.in. na stronie gov.pl/szczepimysie. Pamiętaj, że osobista wizyta w punkcie szczepień może wiązać się z koniecznością stania w kolejce oraz jest bezpośrednim narażaniem na ryzyko zakażenia. Najlepiej więc zapisz się zdalnie.

[DAWNY]1619934338867[/DAWNY]

 

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop