Zamknij

Wojewoda kujawsko-pomorski: sytuacja w szpitalach trudna, przybywa chorych na COVID-19

18.47, 12.11.2021 PAP Aktualizacja: 19.22, 12.11.2021
Skomentuj
REKLAMA

Obecnie w szpitalach przebywa 607 pacjentów, z których 55 wymaga respiratorów. Przygotowanych jest 691 miejsc i 71 respiratorów. Według informacji Ministerstwa Zdrowia w województwie stwierdzono 507 nowych zakażeń koronawirusem; zmarły dwie osoby, z których jedna miała choroby współistniejące, a w drugim przypadku wyłączną przyczyną zgonu był COVID-19.

Przybywa chorych w na COVID-19 w szpitalach województwa kujawsko-pomorskiego. Jest ich o połowę mniej niż rok temu, ale sytuacja na oddziałach jest bardzo trudna - powiedział w piątek wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

"W regionie na dobę wykonywanych jest około 4 tys. testów na obecność koronawiursa. Około 20 proc. testów jest pozytywnych, a jeszcze dwa-trzy tygodnie temu było to 12 proc. Funkcjonuje 31 punktów wymazowych stacjonarnych i działa 10 karetek wymazowych. NFZ i Sanepid reagują na bieżąco, w razie potrzeby wydłużają czas pracy punktów wymazowych. Oczekiwanie na wynik jest maksymalnie krótkie" - mówił na konferencji prasowej wojewoda.

W kwarantannach przebywa 17,6 tys. osób, a ponad 6 tys. w izolacji. "Wraz z komendantem wojewódzkim policji apeluję, żeby te osoby korzystały z aplikacji +kwarantanna domowa+. To bardzo ułatwia pracę policjantów, sprawia, że sprawniej można zarządzać tym procesem kontroli kwarantann i i izolacji" - dodał Bogdanowicz.

W związku z pogarszającą się sytuacją podjęto decyzję, że każdy szpital ma mieć miejsca dla pacjentów covidowych i to jest obecnie wdrażane. Nie może to odbywać się kosztem oddziałów wewnętrznych, na których przybywa wielu pacjentów. Ma być 1110 dostępnych miejsc covidowych.

W regionie funkcjonują wspólne patrole policji i żołnierzy WOT, które zwracają uwagę na stosowanie zasady DDM. W czwartek policja pouczyła 260 osób i wystawiła 103 mandaty za brak maseczek ochronnych.

Bogdanowicz zaznaczył, że policja jest też zaangażowana w dostarczanie szpitalom środków ochrony osobistej i sprzętu. Z kolei żołnierze WOT dostarczają butle tlenowe do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego Toruniu, w którym część z łóżek podłączona jest do indywidualnych butli.

"Chciałbym bardzo podziękować za wsparcie w tym rudnym okresie wojsku, policji, Straży Granicznej, a także straży pożarnej" - podkreślił wojewoda. (Jerzy Rausz rau/ agz/, fot. Przemek Bohonos/[PAP]

[ZT]2143[/ZT]

 

(PAP)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%